HSYK'da seçimin galibi Yargıda Birlik

Türkiye'de 14 bin dolayında hakim ve savcının sandık başına gittiği seçimde sonuçlar belli oldu. HSYK'nin 10 asıl üyesi belirlendi, seçimin galibi Yargıda Birlik Platformu oldu.

HSYK'da seçimin galibi Yargıda Birlik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği için seçim yapıldı. 14 bin hakim ve savcı; 10 asıl, 6 yedek üyeyi belirlemek için oy kullandı. Seçimde 45'i adli, 16'sı idari yargıdan 61 aday yarıştı.

Yargıda Birlik Platformu (YBP) ile YARSAV - Yargı-Sen bloğunun yarışına sahne olan seçimde YBP ipi göğüsledi.

Sonuçları açıklamak üzere Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven kameralar karşısına geçti.

Adalet Bakanlığı destekli Yargıda Birlik Platformu, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ve bağımsızlardan oluşan 3 listenin yarıştığı seçimlerin galibi Yargıda Birlik Platformu oldu. Platform, 10 asıl üyelikten 8'ini 6 yedek üyelikten ise 4'ünü kazandı.

KAZANANLAR ŞÖYLE

Adli yargıdan HSYK asıl üyeliğine seçilenler:

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Metin Yandırmaz(YBP/5836)
İstanbul Hakimi Mehmet Durgun(YBP/5758)
HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz(YBP/5695)
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ramazan Kaya(YBP/5665)
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömür Topaç(YBP/5657)
HSYK Başmüfettişi İsa Çelik(YBP/5429)
Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Ateş(YBP/5400)

Adli yargıdan HSYK yedek üyeliğine seçilenler

Uşak Cumhuriyet Başsavcısı İlker Çetin (Bağımsız/5312)
Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş (YBP/5302)
Yargıtay Tetkik Hakimi Zeynep Şahin (YBP/5291)
Bakırköy Hakimi Orhan Gödel (Bağımsız/5202)

İdari yargıdan HSYK asıl üyeliğine seçilenler

HSYK üyesi Halil Koç(YBP/736)
HSYK üyesi Ahmet Berberoğlu (YBP/735)
Ankara Bölge Mahkemesi üyesi Mahmut Şen (YBP/713)

İdari yargıdan HSYK yedek üyeliğine seçilenler

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cafer Ergen (YBP/706)
Edirne Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Gökpınar (YBP/695)

Seçilen üyeler 4 yıl görevde kalacak.

'BAĞIMSIZ YARGI KAZANDI'

Güven'in açıklaması öncesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bir açıklama yaptı. Farklılıkların temsil edildiği bir sonucun ortaya çıktığını söyleyen Bozdağ, "Hukuk devleti ve bağımsız yargı anlayışı kazanmıştır" dedi.

Bozdağ, özetle şunları söyledi:

"İçerisindeki bütün farklılıkların temsil edildiği bir sonuç ortaya çıktı. Hakim ve savcılarımız bu seçimle kazanmıştır. Hukuk devleti ve bağımsız yargı anlayışı kazanmıştır. Hakim ve savcılarımız ideolojik bir yarıgı anlayışına hayır demiştir. Umarım seçilen yeni üyelerimiz hukukun üstünlüğüne bağlı kalarak başarlı bir şekilde görevlerini yerine getirecektir.

27 Ekim'de yeni kurum göreve başlayacak. Seçim sonuçlarına baktığınız zaman, YARSAV diye bir şey görünmüyor. Bile bile bağımsız aday dendi ama hiçbiri bağımsız değil, bire bir bağımlı adaylar. Onlara bağımsız diyenler nereye bağımlı olduğunu daha iyi biliyor. Bunu net bir biçimde ifade edelim yargı milletin yargısıdır. Yargı her türlü hak ve hürriyetin güvencesidir. Yargı bir grubun eline geçerse güvence kalmaz."

HÜKÜMET 15 ÜYEYE ULAŞACAK

HSYK 22 üyeden oluşuyor. Bunun 10'u Türkiye genelindeki hakim ve savcıların oylarıyla belirleniyor. 5 üye Yargıtay ve Danıştay'da ayrı ayrı yapılan seçimlerle belirleniyor. 4'ünü cumhurbaşkanı atıyor, 1'i Adalet Akademisi'nden geliyor. Adalet Bakanı ve müsteşarı da doğal üye. 

Cumhurbaşkanı belirleyeceği 4 ve Adalet Akademi'nden gelecek 1 üye ile Adalet Bakanı ve müsteşarı ile birlikte hükümet HSYK'da kendisine yakın 15 üyeye ulaşmış olacak. 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) için yapılan seçimde 61 aday yarıştı. 13 bin 994 hakim ve savcı 10 asil 6 yedek üye belirlendi. Bu üyeler 4 yıl boyunca görev yapacak.

İBRAHİM OKUR 35. SIRADA ÇIKTI

2010 seçimlerinde rekor oyla seçilen HSYK Birinci Dairesi Başkanı İbrahim Okur, sadece 821 oy alarak 35'inci oldu. Okur'un ismi son dönemde hakim ve savcı atamalarıyla gündeme gelmişti.

HAKİM VE SAVCILARA SORUŞTURMA YOLU

Bu sonuçla beraber yasadışı dinleme iddialarında, dinleme talebinde bulunan savcılarla, bunlara izin veren hakimler hakkında soruşturma yolu açıldı. Bu iddialarla ilgili bazı polisler hakkında soruşturma ve davalar açılsa da HSYK 3. Dairesi savcılar ve hakimler hakkında soruşturma izni vermiyordu. 

İSTANBUL ADLİYESİ’NDE KUTLAMA

İstanbul’dan HSYK'ya üye seçilen YBP adayları Mehmet Durgun ve Ömür Topaç, hakim ve savcılara teşekkür etti. Sonuçların açıklanmasının ardından İstanbul Adalet Sarayı’nda sevinç gösterileri yapıldı. Başsavcı Hadi Salihoğlu ve Başsavcıvekili Orhan Kapıcı’nın da aralarında bulunduğu hakim savcılar YBP adaylarının kazanmasını kutladı.  

İstanbul’da oy veren vermeyen herkesin kendilerinin kardeşi olduğunu belirten Mehmet Durgun, “Biz hepsine hizmet edeceğiz. Selçuklu medeniyetinin, Osmanlı medeniyetinin devamı olan Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır bir adalet sistemi tesis etmek için çalışacağız.” dedi.

Durgun’un konuştuğu sırada yanında bulunan bir hakim “Paralel yapıyı affetmiyoruz, cezalarını çekecekler. Herkes yaptığının cezasını çekecek." şeklinde konuşmaya başladı. Bu sırada YBP adaylarına destek veren diğer hakim ve savcılar, “Çok ayıp, böyle şey olur mu?” şeklinde tepki gösterdi ve bu hakimi susturdu.

Daha sonra konuşmasına devam eden Durgun, “Biz devlet adamı gibi konuşacağız. Herkes bizim kardeşimiz, herkes ile helalleşeceğiz. Kimseye düşmanlığımız, kinimiz, husumetimiz yok" diye konuştu. 

Ömür Topaç da, “Yargı açısından demokrasi şöleni olarak gerçekleşti. Bu sandığın kaybedeni yoktur, kazananı Türk yargısıdır" dedi. 

Başsavcı Hadi Salihoğlu “Tüm arkadaşlar bu gün uzun süreli bir maratonu sona erdirdik. Çok değerli savcı ve hakim arkadaşlarımızı kurula gönderdik. Topaç ve Durgun kardeşimiz İstanbul olarak gönderdiğimiz kardeşlerimiz. Hakim ve savcılara en iyi şekilde hizmet edeceklerine inanıyoruz" ifadesini kullandı. 

Adliye içinde bir süre alkışlarla kutlama yapan hakim ve savcılar hatıra fotoğrafı da çektirdi.  

DÖNÜM NOKTASI 17 ARALIK SORUŞTURMASI OLDU

Hükümet, bazı bakanlar ve çocukları hakkında gözaltı ve arama kararlarının çıkartıldığı 17 Aralık soruşturması sonrası HSYK'nın yapısını değiştirmek için düğmeye bastı. Mülki idare amirlerinin ve bakanların operasyondan haberdar edilmemesi nedeniyle önce HSYK'nın 2010 referandumunda kabul edilen yapısının değiştirilmesi için yasa teklifi hazırlandı. Adalet Bakanı'nın kuruldaki yetkilerini arttıran düzenlemeye gelen tepkilerin ardından teklif askıya alındı.

HSYK Genel Kurulu'nun 15 Ocak 2014'teki ilk toplantısında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hâkim ve savcıların atamalarıyla ilgili kararların alındığı Birinci Daire'nin üye yapısını değiştirdi. Bazı üyeler 3. Daire'ye kaydırıldı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 01:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35