banner15

HSYK'nın yapısı değişti, döneceğim

Muş'un Malazgirt ilçesindeki başsavcılık görevinden, tehditler üzerine istifa eden Bozkurt "Evet"ten sonra görevine dönüyor.

HSYK'nın yapısı değişti, döneceğim


Türkiye, Bayram Bozkurt'u Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasını ortaya çıkaran 'İliç Savcısı' olarak tanıdı. En son yürüttüğü Muş'un Malazgirt ilçesindeki başsavcılık görevinden, ailesine yönelik tehditlerin artması üzerine 25 Haziran 2010'da istifa etti.

Referandumdan yüzde 58 gibi ezici bir 'evet' çıkınca, Bozkurt da istifa kararını yeniden gözden geçirdi. HSYK'nın yapısının değiştiğine dikkat çeken Bozkurt, "Referandumdan sonra yeniden doğmuş gibi, yeniden nefes almaya başlamış gibi oldum. Görevime döneceğim." dedi. Eski Van Savcısı Ferhat Sarıkaya gibi meslekten ihraç edileceği yönünde baskılara maruz kaldığını hatırlatan Bozkurt, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Yüksek yargıdan ciddi tehditler aldım. Mesleğimi bana silah olarak doğrultmuşlardı. Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasını tersine çevirirsem, mesleğimin ve kariyerimin çok daha iyi olacağını vaat ettiler. Kahraman olacağımı söylediler. Maddî destek yoluna gittiler."

Ergenekon'un Erzincan yapılanmasının ortaya çıkmasında büyük katkı sağlayan eski savcı, ikinci defa doğu hizmetine, Malazgirt'e sürülmüştü. Burada sayısız tehdit aldı ve iki kere zehirlendi. Kendisiyle beraber yemek yiyen bir meslektaşı, zehirlenmeden dolayı 11 saat tedavi altında kaldı. Eski Savcı Bayram Bozkurt, Erzincan'da Ergenekon yapılanmasının ortaya çıkmasının, anayasa değişikliği sürecini tetiklediğini ifade ediyor. Hukuk çerçevesinde, mesleğinin gereği olarak bildiği önemli şeyleri ilgili makamlara anlattığını ve belgeleri verdiğini söylüyor. Ortaya çıkan ses kayıtları ve yüksek yargının davalara müdahalesinin millet adına kendini endişelendirdiğini belirtiyor. Gerçeklerin ortaya çıkmasının bazı insanları tedirgin ettiğini, bunun için de bir endişe duyduğunu söyleyen Bozkurt, "Referandumdan sonra yeniden doğmuş gibi, yeniden nefes almaya başlamış gibi oldum." diye konuşuyor.

Bayram Bozkurt, kendisini devamlı meslekten ihraçla tehdit ettiklerini anlatıyor. Kendisini de eski Van Savcısı Ferhat Sarıkaya gibi meslekten ihraç edeceklerine değinen Bozkurt, şöyle konuşuyor: "Yüksek yargıdan ciddi tehditler aldım. Mesleğimi bana silah olarak doğrultmuşlardı. Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasını tersine çevirirsem, mesleğimin ve kariyerimin çok daha iyi olacağını vaat ettiler. Kahraman olacağımı söylediler. Beni tanıyanları araya soktular. Maddi destek yoluna gittiler. Başarılı olamayınca şiddete başvuracaklardı. Bundan sonra yargı, daha demokratik bir yapıya kavuşacak. Vesayet sisteminin yıkılmasının kapısının açıldığını, özgür ve bağımsız bir yargının ortaya çıkacağını düşünüyorum. Ben aldığım tehditler nedeniyle çok sevdiğim görevimi bırakmak zorunda kalmıştım. Ancak artık yeniden dönmeyi düşünüyorum."

 

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35