banner39

Hububat fiyatları açıklandı

Hububat fiyatları açıklandı. Ekmeklik buğdayın tonu 605 TL olacak.

Genel 14.07.2011, 13:40 14.07.2011, 13:47
Hububat fiyatları açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, müdahale alım fiyatı olarak, 2011'de protein oranı yüzde 11,5-12 olan Anadolu kırmızısı sert ekmeklik buğday için ton başına temmuz ve ağustos aylarında 605 lira, eylülde 610, ekimde 615 lira, kasımda 620 lira ödeneceğini bildirdi. 

Bakan Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, hububat alım fiyatlarını açıkladı. Eker, alım fiyatı dışında ayrıca ton başına 115 liralık prim ve destek sağlanacağını, toplam ödemenin temmuz ve ağustos ayları için ton başına 720 lirayı bulacağını, buğdayda protein oranı arttıkça müdahale alım fiyatının da yüzde 1-3 artacağını kaydetti.

Mehdi Eker, TMO'ya yönelen ürünün tamamının satın alınacağını, hazırlıklarını tamamladıklarını bildirdi. 

Satış fiyatlarını da belirlediklerini ifade eden Eker, satışlara 1 Kasım'da başlanacağını ve satış fiyatının 1 Kasım'dan itibaren ton başına 720 lira, 1 Aralık 2011'den itibaren ise ton başına 725 lira olacağını bildirdi. 

Dünya buğday üretiminin geçen yıl 650 milyon tona düştüğünü, dünya üretiminde ortaya çıkan bu düşüşe paralel olarak buğday fiyatlarında anormal dalgalanmaların meydana geldiğini anlatan Eker, buğdayın ton fiyatı 1 Haziran 2010 tarihinde 191 dolar iken Şubat 2011'de bu rakamın yaklaşık 390 dolara çıktığına dikkati çekti. 

Eker, Türkiye'de ise TMO'nun zamanında aldığı tedbirler ve uyguladığı politikaların sonucu olarak fiyat artışının yüzde 30'ları aşmadığını söyledi. Eker, bugün itibariyle dünyadaki bütün olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye'deki fiyat değişikliğinin yüzde 10 seviyelerinde gerçekleştiğini belirtti. 

2011 yılında dünya buğday üretiminin bir önceki yıla göre 16 milyon ton artışla 666 milyon ton seviyelerine ulaşmasının ve fiyatların da daha makul seviyelerde gerçekleşmesinin beklendiğini anlatan Eker, Türkiye'de de 2011 yılında sertifikalı tohum desteklemelerinin, makine kullanımı ve gübre gibi diğer girdilerin kullanımıyla ve özellikle nisan, mayıs ve haziran aylarında alınan yağışların da etkisiyle verimde geçen yıla göre önemli bir artış gerçekleşeceğini bildirdi. 

Eker, verimdeki bu artışa bağlı olarak 2010 yılında 19,6 milyon ton olan buğday üretiminin 2011 yılında 21 milyon tonun üzerinde olacağını kaydetti. 

''PİYASALARI İZLEDİK''

Geçen yıl müdahale alım ve satış fiyatlarıyla uygulanacak politikaları 2 Haziran'da açıkladıklarını hatırlatan Eker, bu yıl ise dünyadaki gelişmeler ve iklimsel koşulların etkisiyle hasadın geç başlaması nedeniyle piyasaları izlediklerini, üreticinin aleyhine bir durumun meydana gelmemesi için müdahale etmediklerini dile getirdi. 

Üreticinin mağdur olmaması açısından TMO'nun mayıs ayı sonu itibariyle hasat başlayan yerlerden başlamak üzere ''emanet alım'' şeklinde bir uygulamaya gittiğini ve üreticinin ürününü emaneten aldıklarını anlatan Eker, 300 bin tonun üzerinde bir emanet alım gerçekleştirdiklerini bildirdi. 

Bu alımın aynı zamanda bir taahütname anlamına geldiğini ifade eden Eker, Ofis olarak üreticiye ''sizin ürününüzü biz alacağız endişe etmeyin'' dediklerini söyledi. 

Bugün itibariyle Türkiye genelinde arpa hasadının yüzde 68, buğday hasadının ise yüzde 54 oranında tamamlandığını belirten Eker, şunları kaydetti: 

''Halen piyasalarda ekmeklik buğday gerek kalite gerekse bölgelerine göre değişmekle birlikte ton başına en az 500 liradan başlayan, arpa ise en az 410 liradan başlayan fiyatlarla alınıp satılmaktadır. Bugün geldiğimiz noktada müdahale fiyatlarının ve politikalarının açıklanması için gerekli piyasa koşulları oluşmuş bulunmaktadır. 

Her yıl alımlarda uyguladığımız fiziksel analiz yönteminin yanı sıra bu yıl ilk kez AB alım kriterlerine de uygun olan kimyasal analiz yöntemi uygulanacaktır. Bu amaçla TMO 8,2 milyon avro ödenmek suretiyle 300 adet kimyasal analiz cihazı satın alınarak ülke genelindeki tüm alım noktalarına dağıtılmıştır. 

Bu suretle, fiyatlandırmada insan faktörü minimum seviyeye indirilerek alım hızı artırılacak, fiziksel analiz yanında kimyasal analize göre fiyatlandırma ve depolama yapılacak, alım dönemi sonunda satışlar başladığında tüccar ve sanayicinin, istediği protein oranında ürün bulabilmesi sağlanacak.'' 

Buğday daha önce sadece fiziki incelemeyle alındığı için farklı kalitelerdeki buğdayların bir araya konulup aynı yerde depolandığını, ürün almak için gelen sanayicinin istediği kalitedeki ürünü ayırmasının mümkün olmadığını anlatan Eker, yeni dönemde artık kimyasal analiz yöntemiyle ürünlerin protein oranına göre ayrı ayrı depolanacağını ve sanayicinin de istediği protein miktarına haiz ürünü alabileceğini kaydetti. 
     

''HER KALİTEDEKİ ÜRÜN ALINMAYACAK''

Protein oranı yüzde 12'nin üzerinde olan buğdaya önceki yıllara göre yüzde 1-3 arasında ilave fiyat da vereceklerini açıklayan Eker, bu uygulamanın kaliteli üretimi teşvik açısından çok önemli olduğunu belirtti ve ''Yani her kalitedeki ürün aynı fiyatla alınmayacak artık'' diye konuştu. 

Eker, müdahale alım fiyatı olarak, 2011'de protein oranı yüzde 11,5-12 olan Anadolu kırmızısı sert ekmeklik buğday için ton başına temmuz ve ağustos aylarında 605 lira, eylülde 610, ekimde 615 lira, kasımda 620 lira ödeneceğini bildirdi. Mehdi Eker, alım fiyatı dışında ayrıca ton başına 115 liralık prim ve destek sağlanacağını, toplam ödemenin temmuz ve ağustos ayları için ton başına 720 lirayı bulacağını kaydetti. 

Bakan Eker, müdahale alım fiyatının önceki yıllarda olduğu gibi kademeli olarak uygulanacağını, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki miktarın tamamının satın alınacağını bildirdi. 

Üreticilerden ürün satın aldığını belgeleyen tüccar ve sanayiciden, 1 Kasım'dan itibaren asgari 80 ton olmak kaydıyla alım yapılacağını belirten Eker, ürün bedellerinin 1 ay içinde üretici banka hesaplarına aktarılacağını ancak ürününü anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı ile teslim eden üreticilere 1 ay yerine 15 gün içinde ödeme yapılacağını ifade etti. 

Eker, bu uygulama için TMO'nun 12 banka ve finans kuruluşları ile anlaşma yaptığını da kaydetti. 

Ürününü emanete bırakarak Makbuz Senedi alan üreticilere talepleri halinde ürün bedelinin yüzde 30'u oranında avans ödeneceğini de dile getiren Eker, Makbuz Senedine Dayalı Kredi Sistemi içinde; talep eden üretici, sanayici ve tüccarlara, anlaşmalı bankalarca kredi kullanım imkanı sağlanacağını bildirdi. 

Eker, ürününü emanete bırakıp bilahare geri çeken üreticilerden depo kira ücreti alınmayacağını da ifade etti. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2011 yılında dahububatta ton başına 50 liralık primin yanında gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerine devam edileceğini söyledi. 

Bakan Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, hububat alım fiyatlarını açıkladı. Alım fiyatları belirlenirken; üretim miktarı, geçen yılın fiyatları, maliyetler, enflasyon oranı, refah payı ve üretimin sürdürülebilirliği gibi hususların dikkate alındığını anlatan Bakan Eker, buna göre 2010 yılında 550 TL/ton olarak açıklanmış olan müdahale alım fiyatına ilave olarak 50 lira ton başına prim verdiklerini, diğer desteklerle birlikte bu rakamın 100 lirayı aştığını hatırlattı. 

Bu yıl ilk kez uygulamaya konulan proteine dayalı alım sistemiyle yüksek protein içeren kaliteli buğdaylara daha yüksek fiyat verileceğini ifade eden Bakan Eker, örneğin; Temmuz-Ağustos dönemi için süne tahribatı oranı yüzde 1'in altında olup yüzde 12-12,5 protein içeren buğdayların ton başına 611 liraya, yüzde 12,5-13 protein içeren buğdayların ton başına 617 liraya, yüzde 13 ve yukarısı protein içeren buğdayların da ton başına 623 liraya satın alınacağını bildirdi. 

Eker, bu durumda, geçen yılın 550 TL/Tonluk başlangıç fiyatına göre bu yıl kalitesine bağlı olarak yüzde 13,27?ye kadar fiyat artışı sağlanmış olduğunu söyledi. 

Diğer gruptaki buğdaylar ile arpa müdahale alım fiyatlarının da bu fiyatlar esas alınarak belirleneceğini ifade eden Bakan Eker, ''Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımızca geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2011 yılında da 50 TL/Ton?luk primin yanında gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerine devam edilecek'' dedi. 

Eker, Temmuz ve Ağustos ayları için belirlenmiş olan 605 TL/Tonluk müdahale alım fiyatının, Bakanlıkça verilen prim ve diğer destekler toplamı olan 115 TL/Ton ile birlikte 720 TL/Tona, Eylül ayında 725 TL/Tona, Ekim ayındaki 730 TL/Tona, Kasım ayındaki 620 TL/Tonluk fiyatın da 735 TL/Tona yükseleceğini söyledi. 

Açıklanan fiyatların müdahale alım fiyatları olduğuna işarete eden Bakan Eker, ''Yani biz diyoruz ki eğer piyasada daha yüksek bir fiyata satamıyorsanız, daha iyi bir fiyata satamıyorsanız, daha düşük fiyata vermeyin getirin biz bu fiyattan ne kadar ürününüz varsa hepsini alırız. 1 ton buğdayın maliyeti 499 liradır. Yani 500 dersek bizim verdiğimiz fiyat bunun oldukça üzerinde olan bir fiyattır. Üreticilerimizin ürününü piyasada değerlendirememesi halinde, TMO'ya yönelen ürünün tamamı satın alınacaktır'' diye konuştu. 

Eker, TMO'nun alımı gerçekleştirmek için Türkiye'nin belirlenen noktalarında hazırlıklarını tamamladığını söyledi. 

''ÇİFTÇİLER ÜRÜN KARTI İLE ALIM NOKTALARINA GELECEK''
     
Bakan Eker, üreticilerin ürün tesliminde TMO işyerlerinde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamaları için Çiftçi Kayıt Sistemi bilgilerini güncellemeleri ve TMO tarafından belirlenen 14 bankadan alacakları ürün kartı ile alım noktalarına gelmeleri gerektiğini bildirdi. 

Ürün kartı ile ürününü getiren üreticilerin, ürünlerini daha kısa sürede teslim edebileceğini anlatan Bakan Eker, ürünlerinin bedellerini ise 1 ay yerine 15 gün içerisinde alabileceğini vurguladı. 

Bakan Eker, bu yıl hububat piyasalarıyla ilgili yeni bir uygulama başlatacaklarını ifade ederek, şöyle konuştu: 

''Daha önce hükümetimiz döneminde lisanslı depoculuk kanunu çıkarıldı. Bu kanun çerçevesinde de TMO ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin ortaklığıyla bir şirket kuruldu. Bu sezon lisanslı depoculuk uygulamasını hububatta başlatacağız. 

Başlatacağımız uygulamayla artık ürün bir kez tarladan depoya giderken ve bir de fabrikaya işlenmeye giderken taşınacak. Başka bir şekilde mal taşınmayacak. Çünkü mal taşınması esnasında kalitede, miktarda, fiziki kayıplar yaşanıyor. Çağdaş dünyada olduğu gibi Türkiye de bu sisteme geçiyor. Bunun ilk uygulamasını hububat piyasasında başlatıyoruz.'' 

Bakan Eker, Türkiye genelindeki buğdayın kalitesinin ne durumda olduğuyla ilgili bir soru üzerine bu yıl süne tahribatının önceki yıllara göre daha az olduğunu, dolayısıyla ürün kalitesini de bu yıl daha iyi beklediklerini kaydetti. 

Eker, 2011 yılı hasat sezonunun bereketli olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?