banner15

Hükümet büyümede tedbirli

2011 bütçesinin Meclis'e sunulmasına çok az zaman kalmasına rağmen, orta vadeli program hâlâ yayımlanmadı. 2010 yılı büyümesine ilişkin olarak ise temkinin elden bırakılmayacağı belirtildi.

Hükümet büyümede tedbirli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

2011 bütçesinin Meclis'e sunulmasına çok az zaman kalmasına rağmen, orta vadeli program hâlâ yayımlanmadı. Yetkililer, çalışmaların ilerlediğini belirterek bu hafta ya da gelecek hafta artık orta vadeli programın kamuoyuna açıklanmasının planlandığını söyledi. Referans'tan Neşe Karanfil'in haberine göre, programda en çok merak edilen 2010 yılı büyümesine ilişkin olarak ise temkinin elden bırakılmayacağı belirtildi.

Yüzde 6'nın üzerine çıkılması halinde bunun aynı zamanda ‘genişleme' anlamına da geleceğini dile getiren yetkililer, bu nedenle büyümenin yüzde 5,5 ile 6 arasında bırakılma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydettiler.
Mayıs ayında çıkarılması gereken orta vadeli program geçen yıl olduğu gibi yine gecikti. Programın açıklanması geçen yıl yaşanan küresel kriz nedeniyle gecikmişti.

Buna rağmen ikinci çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından 6 gün sonra orta vadeli program bir basın toplantısı yapılarak kamuoyuna duyurulmuştu. Geçen yıl büyüme 10 Eylül tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmıştı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da 16 Eylül tarihinde orta vadeli programı kamuoyuna duyurmuştu. Bu yıl büyüme 14 Eylül günü açıklandı. Bu açıklama aslında büyümenin nasıl seyredeceğine ilişkin bürokrasiye fikir verdi. Ancak aradan 15 gün geçmesine rağmen orta vadeli program çalışmaları hâlâ tamamlanamadı. 
 
2011 yılına ilişkin bütçe tasarısı anayasa gereği 17 Ekim tarihinde Meclis'e sunulmak zorunda. 2011 yılı bütçesiyle birlikte gelecek üç yılın bütçesi de Meclis'e sunulacak. Yetkililer şu anda büyüme rakamları üzerinde çalıştıklarını belirterek uluslararası kuruluşların yüzde 6'nın üzerinde tahmin yapmasına rağmen kendilerinin temkinli davranacağını söylediler.

 Yetkililer, "Uluslararası kuruluşlar kendi tahminlerini revize edebilirler. Ettiklerinde de sorun olmuyor. Ancak resmi tahminin büyütülmesi aynı zamanda genişlemeyi de beraberinde getiriyor. Daha sonraki yıllarda harcamanın genişlemesini gündeme getiriyor. Bu nedenle 2010 yılı revizyonunda yüzde 6'nın altında olma ihtimali yüksek" diye konuştular.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48