banner39

Hükümet köylere dönüşleri teşvik edecek

Hükümet, PKK'nın silahlarını bırakmasından sonra köylere dönüşleri başlatacak, korucuları rehabilite edecek ve suça bulaşmamış PKK'lılar topluma kazandıracak

Genel 27.04.2013, 12:02 27.04.2013, 12:02
Hükümet köylere dönüşleri teşvik edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümet, PKK'nın 8 Mayıs'ta başlayacak çekilmeyi tamamlamasının ardından, bir dizi sosyal çalışmayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Hürriyet'ten Nurcan Babacan'ın haberine göre, "Terörle mücadele kapsamında boşaltılan 4 bin köye dönüşe güçlü destek, köy korucularının yeni döneme ayak uydurma projeleri ve suça bulaşmamış Türkiye'ye dönen PKK'lıların rehabilitasyonu" sürecin üç önemli ayağını oluşturuyor. Ak Parti kurmayları, çözüm sürecinin "çekilmeden sonraki aşamasını" rehabilitasyon olarak nitelendiriyor. Kurmayların yaptığı toplantılarda, "sosyal adımlar" olarak nitelendirdikleri bir dizi çalışma şu başlıklardan oluşuyor:

KÖYLERE DÖNÜŞLER

Terörle mücadele dönemlerinde boşaltılan ve baskı nedeniyle köylerini terk edenler, büyük şehirlerde göçmen olarak işsiz ve mutsuz bir hayat sürüyor. Boşaltılan yaklaşık 4 bin köye dönüşü teşvik etmek için sosyal düzenlemeler yapılacak. Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan yararlanılarak, bu kişilerin evlerini onarmaları, tarım ve hayvancılık kredileriyle, eski hayatlarına dönmeleri sağlanacak. TBMM'de 1998'de kurulan Boşaltılan Köyler ve Göç Sorunu Komisyonu'nun raporuna göre, boşaltılan köy ve mezralarda, 500 binin üzerinde kişi göçmen durumuna düştü.

KORUCALAR REHABİLİTE EDİLECEK

Hükümet, Türkiye genelinde 22 ilde 46 bin 113 geçici köy korucusuyla ilgili bir dizi uygulama başlatacak. Köy korucularına, erken emeklilik hakkı, tazminat ve yeni iş olanakları yaratılmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı çalışma yürütecek. Geçici köy korucularının ailelerine sağlanan sosyal imkanlar da ellerinden alınmayacak. Ailelerin tedavilerinin devlet tarafından karşılanması gibi sosyal uygulamalar devam edecek. Silahsızlandırma ise Jandarma Genel Komutanlığı marifetiyle yapılacak.

SUÇA KARIŞMAYAN PKK'LILAR

Çözüm sürecinin en sıkıntılı ve önemli sosyal ayağını ise suça karışmayan PKK'lılarla ilgili yapılacak düzenlemeler oluşturuyor. Çekilmenin tamamlanmasından sonra silah bırakarak Türkiye'ye dönecek olan PKK'lıların, normal hayata karışabilmeleri için bir dizi düzenleme gerekecek. Bu militanların özellikle bazıları için "eğitim, vatandaşlık, askerlik, iş, meslek edinme, seçme ve seçilme hakları" gibi konularda düzenleme yapılacak. Bu düzenlemenin önümüzdeki yasama döneminde, TBMM'ye sevkedilmesi planlanan 5. yargı paketiyle yapılması bekleniyor. Hükümetin İnsan Hakları Eylem Paketi'nden yola çıkarak hazırlayacağı bu pakette, süreç dışında da düzenlemeler olacak.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?