banner15

Hükümet Öcalan'dan 'eylemsizlik kararı' bekliyor

Başbakan Yardımcısı Arınç, 21 Mart'a kadar Öcalan'dan "eylemsizlik çağrısı" içeren bir bildiri beklediklerini duyurdu

Hükümet Öcalan'dan 'eylemsizlik kararı' bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sürecin başladığı gibi olumlu seyretmesi halinde 21 Mart tarihinden önce terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan tarafından bir bildiri ortaya çıkabileceğini belirtti.

Arınç, ''Bu süreç zannediyorum ki hemen silah bırakmayla ilgili olmaz, mutlaka bir eylemsizlik çatışmasızlık kararı vereceksiniz, bundan sonra artık silahların susması gerekiyor şeklinde bir bildiri veya duyuru yapılacağını ümit ediyorum'' dedi.

Arınç, A Haber televizyonunda canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Kamu görevlilerinin serbest bırakıldığı hatırlatılıraka, ''Eğer süreç karşılıklı adımlarla gidecekse bu aşamada devletin atacağı bir adım var mı ya da devletin örgütten beklediği adım nedir?'' sorusu üzerine Arınç, 8 kişinin ailelerine dönmüş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İmralı'ya giden heyetlerin görüşme süreçlerini anlatan Arınç, ikinci heyetin gidişinden sonra kamu görevlilerinin serbest bırakılmasının gündeme geldiğini, BDP'lilerin kullandığı ''tutsak'' kelimesini kabul etmemekle birlikte, kamu görevlilerinin serbest bırakılma sürecinin başladığını hatırlattı.

İkinci heyetin görüşmesinin ardından Kandil ve örgütün Avrupa kanadına iki mektup ulaştırılacağının söylendiğini anlatan Arınç, ''Bu mektupların yerlerine ulaştığını biliyoruz. Bu yerlerine ulaştıktan sonra da oradan gelecek cevapların Öcalan'a gelmesi, onun atacağı adımla sürecin devam etmesi öngörülüyor'' dedi.

İmralı görüşme notlarının basına sızdırılmasıyla ilgili ''bir yol kazası oldu denebilir'' diyen Arınç, bunun doğru olmayan bir hareket olduğunu ifade ederek, BDP yetkililerinin partiden çıktığını kabul ettiğini hatırlattı.

Arınç, şöyle devam etti: ''Olay sahiplenildi. Dolayısıyla MİT veya hükümet tarafından dışarıya sızdırılmadığı ortaya çıktı. Ancak bu, sürecin hızını kesmedi, olumsuz bir noktaya da götürmedi. Çünkü sürecin başlamasıyla birlikte Türkiye'de önemli bir iyileşme, önemli bir ümit, önemli bir gelişme olarak görüldü ve müthiş bir kredi açıldı toplum tarafından. Yani 'bir sabotajdır bunun açıklanması, burada konuşulan şeyler toplum tarafından adeta reddedilir ve bu iş burada biter' diye düşünenler umduklarını bulamadılar. Çünkü Türkiye çok acılar yaşadı, bundan çok daha kötüsünü gördü. 'Eğer sürecin başarıya ulaşması halinde silah bırakmak ve Türkiye topraklarını terk etmek ve daha sonraki gelişmeler mümkün olabilecekse bunun açıklanması hiç de önemli değil' dedi. Toplumdaki karşılığı bu oldu.''

"BEKLENTİ VAR"

''Benim görüşüme göre bu mektupların iki kaynaktan da Öcalan'a ulaşıyor olması lazım. Bundan sonra eğer bir heyet daha gidecekse ki bilebildiğim kadarıyla gitmesi gerekecek'' diyen Arınç, ne zaman ve kimlerin gideceğini şu anda söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

Bu konuda bir beklenti olduğunu dile getiren Arınç, şöyle konuştu: ''Mektuplar sonrasında Öcalan'ın yine vereceği karar ve en azından 21 Mart'tan önce böyle beklenti var. Aslında tarihleri bu kadar çabuklaştırmak fazla iyimserlik de sayılabilir. Büyük bir beklenti de ortaya çıkarabilir. Ama Nevruz önemli bir olay. Çünkü her Nevruz öncesinde Türkiye'de bir karabasan gibi sıkıntı yaşanıyor. Farklı şekillerde kutlanıyor, toplumsal gösteriye dönüşüyor, çatışmalar oluyor. Bu arada istenmeyen görüntüler de çıkabiliyor. Eğer süreç başladığı gibi olumlu seyir takip edecek olursa yine 21 Mart'tan önce Öcalan tarafından yine bir bildiri, haberleşme veya onların tabiriyle bir talimat ortaya çıkabilir. Bu süreç zannediyorum ki hemen silah bırakmayla ilgili olmaz, mutlaka bir eylemsizlik çatışmasızlık kararı vereceksiniz, bundan sonra artık silahların susması gerekiyor şeklinde bir bildiri veya duyuru yapılacağını ümit ediyorum.''

''Nevruza yetişebilir mi'' sorusuna Arınç, ''Çok ortada bir iş, yetişemeyebilir de. Süreci gözlemleyen insan olarak söylüyorum, bu tür işlerde erkendir, geçtir demek çok doğru değil. 21 Mart çok önemliyse ve örgütle ilgili Öcalan'ın vereceği söz de 21 Mart öncesi önem ifade ediyorsa bu olabilir, olmaması için hiçbir sebep yok'' karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35