banner39

Hükümetin yeni emeklilik planı var

Başbakan Yardımcısı Babacan, bazı sektörlerde vergilerin indirileceğini belirterek emeklilik konusunda da hükümetin yeni planları olduğunu açıkladı

Genel 09.05.2012, 11:35 09.05.2012, 11:35
Hükümetin yeni emeklilik planı var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bazı sektörlerde vergilerin indirileceğini açıkladı.

Babacan,Türkiye'de bütçe açıkları ve kamu  borçlarının düşük olduğunu belirterek, "Dolayısıyla vergilerin Türkiye'de düşük  seviyede kalmasını bekliyoruz. Hatta seçilen bazı alanlarda, sektörlerde bütçemiz  elverdikçe vergi oranlarını aşağı çekmeye çalışacağız. Bazı alanları öncelikli  olarak belirledik. Önümüzdeki birkaç sene içinde bu düzenlemeler yapılacak"  dedi.

Başbakan Yardımcısı bununla birlikte,"Bütçemiz el verdiği sürece, bazı seçilmiş alanlarda ve sektörlerde vergi oranlarını düşürmeyi planlıyoruz. Aslında çok umut vaad etmek istemiyorum bu alanda. Çünkü çok hassas bir konu. Ancak bazı belirlenmiş alanlarda vergileri azaltmayı planlıyoruz önümüzdeki birkaç yılda" diye konuştu.

YENİ EMEKLİLİK PLANI

Babacan ek olarak, "Mecliste bir takım reformlar var. Yeni  emeklilik planı söz konusu. Hükümetin ortak ödeme sistemi devreye girecek.  Sermaye piyasaları için yeni reform var. Birkaç hafta içinde bununla ilgili yeni  bir tasarı meclise gönderilecek" dedi.

ÇOK FAZLA DÜZENLEME BÜYÜMEYİ ÖLDÜREBİLİR

Babacan, "2012 yılında eskiye kıyasla yüzde  4'lük bir büyüme var. Avrupa içinde oldukça yüksek bir büyüme oranı ama bizim  açımızdan önceki 3 yıla kıyasla daha düşük bir büyüme. Burada sürdürülebilirliği  sağlamaya ve ekonomiyi yeniden dengeye oturtmaya çalışıyoruz" diye devam etti ve "Bankacılık sektöründe çok fazla düzenleme büyümeyi öldürebilir" diye ifade etti.

Avrupa'da yeniden bir mali konsolidasyonun konuşulduğunu, ancak bir yandan da çok ağır düzenlemelerin söz konusu olduğunu belirten Babacan, "Ağır düzenlemeler, beklenen büyümeyi uzun bir süre öldürebilir. O yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor" diye devam etti.

Babacan, "Biz bir takım tedbirler aldık. İç talebi tatmin edebilmek için...Bankalar, tüketiciler oldukça olumlu düşünceler içindeler. Üreticiler de oldukça olumlu düşünceler içindeler. Herkes mutlu, büyüme var, yatırımlar var, iyi bir karlılık var ama tasarruflarımız yeterli seviyede değil. Tasarruflarımız bu büyümeyi yatırım hamlesini destekleyecek seviyede değil" dedi.

TÜRKİYE'DE KİMSE 1 DOLARIN ALTINDA YAŞAMIYOR

Yoksullukla mücadelede etkili olduklarını belirten Babacan, "Şu anda Türkiye'de kişi başına günlük 1 dolar seviyesinde yaşayan hiç kimse yok. Dünya nüfusunun yüzde 22'si bu eşiğin altında..." dedi.

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?