Hükümetten 'genel af' iddiasına cevap

Başbakan Yardımcısı Atalay, Erdoğan'ın dünkü Diyarbakır konuşmasındaki "cezaevleri boşalacak" ifadesiyle ilgili olarak, "silahlar teslim edilsin biz de üzerimize düşeni yapacağız" dedi

Hükümetten 'genel af' iddiasına cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Başbakan Erdoğan'ın bugün Diyarbakır'da yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Atalay, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da yaşanan tarihi günle ilgili "Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle hoş bir gün yaşamamıştır" dedi.

Diyarbakır halkının verdiği desteği gördükten sonra çözüm süreci ile ilgili bundan sonra daha güvenli olduklarını belirten Atalay, Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşmada belirttiği "Yeni Türkiye" ifadesi için, "23 Nisan 1920 ruhuna dönmemiz gerekiyor" dedi.

"Çözüm sürecinde İmralı'nın BDP'nin yeri var ama halkın yeri en büyük" diyen Atalay, "terör bitsin, silahlar teslim edilsin biz de üzerimize düşeni yapalım" şeklinde konuştu.

"Başbakan'ın o konuşması hakkında çok çalıştık. Çözüm sürecinin özü şu; terör bitecek, silahlar teslim edilecek, ondan sonra da siyaset grubu gerekeni yapacak. Siyaset grubunun gerekeni yapması boyutunda; eve dönüşler, siyasete kaltılma, cezaevlerindekilerin durumu, daha doğrusu içeride ve dışarıdaki terörle ilgili unsurların, o insanların tekrar hayata kazandırılması, evlerine dönüşü, rehabilitasyonu her şey bunun içinde. Başbakanımız bugün bunu açıkça ifade etti aslında. Süreç yürüyor, daha iyi yürüsün. Terör 9 aydır yok, terör bitsin, silahlar teslim edilsin, biz de üzerimize düşeni yapacağız dedi. Bunu af olarak nitelemiyoruz ama dünyanın her yerinde çözüm süreçleri sonuçta silahların teslimin sonrasında o insanların geleceği ile ilgili kararları getirir. Çözüm sürecinin sonunda o kararların verilmesi tabiidir. Bugün Başbakan'ın söylediği odur."

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 10:07
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİL aK
HALİL aK - 7 yıl Önce

Ahanda yazıyorum: Öcalan serbest kalacak. TBMM'de milletvekili olarak yer alacak; ama karizması yerle bir olacak. Putlaştırılan imajı normal insan seviyesine gelecek

banner39