Hükümetten MB'ye: Boşuna harcama

Merkez Bankası'nın dolarla mücadelesine değinen Ekonomi Bakanı Çağlayan MB'nin kaynaklarını bu konuda boşu boşuna harcamasının bir anlamı olmadığını söyledi

Hükümetten MB'ye: Boşuna harcama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarına yönelik sorular üzerine, dolar kurundaki yükselişin Türkiye ekonomisini etkilemeyeceğini ve Merkez Bankası'nın kaynaklarını bu konuda boşu boşuna harcamasının bir anlamı olmadığını düşündüğünü söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ceylan InterContinental Otel'de düzenlenen Türkiye-Kore Müteahhitlik işbirliği forumu sonrası, "Merkez Bankası başkanı 'TL'nin değerini aslanlar gibi koruyacağız' dedi. Fakat dolar 2 TL'nin üzerine çıktı, Euro'da 2.70 sınırında. Dolayısıyla kurdaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Öbür taraftan şu an için sizin gözünüzde Merkez Bankası'nın rezervleri mi önemli, doların değeri mi önemli? Sayın başkan bugün 'faizlerde artırım beklentisine girmeyin' dedi. Doların yıl sonunda 1.92 ye gerileyeceğini söyledi. Baktığımız zaman gösterge faiz yüzde 10'un üzerinde, Merkez Bankası ise 'politika faizinde değişiklik yapmayacağız' dedi. Bu ne anlama geliyor, büyüme öngörüsünde bir değişiklik, ihracat hedeflerinde bir değişiklik olur mu? " şeklindeki soruları yanıtladı.

Bakan Çağlayan, şunları söyledi:

"Merkez Bankası başkanın açıklamaları, kendisine yasayla verilmiş olan görevlerinin bir hatırlatması. Bu konuda Merkez Bankası'nın iki görevi vardır. Bazen sözle müdahale yapar bazen de fiili müdahale yapar. Bence başkan beklentilere cevap verecek açıklamalar yapmış. Bu noktada gerek özel sektörün gerek piyasadaki oyuncuların kendilerine pozisyon belirleme noktasında açıklamalar önem arz edecektir. Burada Doların 2 lirayı geçmiş olması tabii ki psikolojik sınır. Ancak her şeyin sonu değil. Aslında Merkez Bankasının Doların yükselişi ile ilgili bir müdahale yapmasına gerek yok. Benim anlayışım bu. Çıkacağı yere kadar çıkar. Ama 2'ye çıkar ama 2'nin üzerine çıkar. Tabii bu konuda bilhassa dövizle borçlanmış olan Türk özel sektörünün bu konuda gerekli tedbiri aldığını varsayarak bunları ifade ediyorum. Dövizle borcunun mutlaka dövizle girdisi olması ancak o firmalarımızı rahatlatacaktır. Dövizle borçlanan firmalarımızın gelirleri de bu noktada ise çok fazla endişe edecek bir şey söz konusu değildir."

FAİZ LOBİSİNİN DE BİR ÇABASI OLARAK GÖRÜYORUM

Merkez Bankası'nın kaynaklarını bu konuda boşu boşuna harcamasının bir anlamı olmadığını düşündüğünü belirten Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:

"Aslında bir yerde faiz beklentileri ve faizlerin artırılması için bir baskı olarak ben bunu yorumluyorum. Daha fazla yükseltilsin diye faiz lobisinin de bir çabası olarak bunu görüyorum. Dediğim gibi bu noktada dolar 2'liralara çıkar. 2.10'a çıkar. Bilmiyorum nereye çıkacağını. Bunu bir beklenti olarak söylemiyorum. Tekrar aşağı düşer. Tahmin ediyorum ki bir esneklik bir oynaklık söz konusu olacaktır. FED başkanın yaptığı açıklamalarla direk bağlantılı bir konu. Gelişmekte olan ülkelerden Hindistan, Brezilya bilhassa bu konularda çok daha fazla etkilenecektir. Ancak şükürler olsun, Türk ekonomisi kaya gibi, dimdik. Herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Tüm göstergelerimiz son derece olumlu. İşte enflasyon konusunda Merkez Bankası'nın daha fazla artmaması konusunda çabaları var. Bir taraftan faizlerle bir taraftan diğer enstrümanlarla ayarlamaya çalışıyor."

VATANDAŞIN PANİK YAPMASINA GEREK YOK

Doların artışı konusunda vatandaşların herhangi bir paniğe kapılmaması gerektiğini belirten Çağlayan, "Bundan 10 yıl önce hatırlayın dolar 1.75 kuruştu. Ve bugün gelmiş olduğu seviye 2 liradır. Aradan geçen süredeki enflasyon artışına baktığımız zaman enflasyonla bugün dövizdeki artış aslında birbirini karşılamayacak kadar döviz rakamı geridedir" dedi.

İHRACATIMIZDA GEÇMİŞ YILLARDAKİ GİBİ ARTIŞ OLMAYACAK

İhracattaki artışla ilgili Bakan Çağlayan şunları söyledi:

"Bu dış konjektörel gelişmelerin ortaya çıkarttığı fiili bir durum. Şu anda ihracatımız son 12 aylık çerçevede baktığımız zaman yaklaşık 153.5 milyar dolar. Ümidimiz bunun biraz daha üstüne çıkabilmektir. 158 milyar dolar hedefimiz söz konusu. Dünyadaki gelişmelerden dolayı bu rakamı yakalayamama gibi bir durumla karşı karşıya kalacağımız gözüküyor. Büyüme konusuna gelince hedefimiz yüzde 4'tü. Ancak yüzde 3'ün üzerinde 4'ün altında bir rakam tahmin ediyoruz. Ancak her zaman söylüyorum Türkiye için ortalama biz yüzde 5'in üzerinde yüzde 6 büyümemiz gereken bir yapıya, dinamiğe sahibiz. Ama herhalde öyle gözüküyor ki, tüm verilere baktığımız zaman yüzde 3 ile 4 arasında bir büyüme söz konusu olacak."

KOALİSYONDA YER ALMAMIZ EKONOMİMİZİ DİREKT ETKİLEMEZ

"Suriye konusunda Sayın Bülent Arınç'ın da açıklamaları oldu. 'Koalisyonda yer alabiliriz' dedi. Bunun Türkiye ve ekonomi üzerine etkileri ne olur" şeklindeki soruyu ise Çağlayan, "Koalisyonda yer almamız bizim ekonomimiz üzerine bir etkisi olmaz. Bizim Suriye ile sıkıntının çıktığı dönemdeki ihracatımız 1.5 milyar dolardı. Bu gün bu rakam oldukça düşmüş durumda. Ama şunu ifade etmek istiyorum ki, Türkiye'nin sözünü ettiğiniz koalisyonda yer alması Türkiye ekonomisini direkt etkileyecek bir konu değildir."

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 15:20
banner53
YORUM EKLE

banner39