banner39

Hürriyet'te düşündüren 'çarpıtma'

ABD emekli generallerin Obama için gazetelere verdiği ilanı özellikle "görevdeki generaller Obama'ya uyarı verdi" diye veren Hürriyet yazarının tavrı düşündürücü bulundu

Genel 04.04.2012, 13:50 04.04.2012, 13:55
Hürriyet'te düşündüren 'çarpıtma'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Doğan'ın ABD basınında çıkan bir ilanı gerçeğinden saptırarak verdiği ortaya çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın 5 Mart 2012 tarihinde İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı görüşme öncesinde ABD'li emekli generallerin gazetelere verdiği ilan Hürriyet Yazarı Yalçın Doğan tarafından "Hayır Hayır emekli değil, hepsi de görevde olan generaller" olarak verildi.

Orjinali News.antiwar.com sitesindeki şu linkte hala duran ( http://news.antiwar.com/wp-content/uploads/2012/03/NIAC-Washington-Post-Ad-11.jpg ) ilanın Hürriyet gazetesinde yer alış tarzı "Hürriyet yazarı askerin müdahalesini meşrulaştırmaya mı çalışıyor" şeklinde yorumlara neden oldu. Çünkü Yazar Doğan, bu ilanı verdikten sonra "bizde böyle bir ilan verilseydi kıyamet kopardı" diyerek Türkiye'de gelinen noktanın anormal olduğunu savundu.

Yalçın Doğan, "Generallerin Gazetelere ilanı" başlıklı yazısında "Bu uyarıyı yapanlar kimler? Hem de gazete ilanıyla Ve uyarı kime karşı? Uyarı bir başka gezegende, Amerika'da, Başkan Obama'ya karşı. Gazeteye ilan vererek Obama'yı uyaranlar ise, yine o gezegendeki generaller. Hayır hayır, emekli filan değil, ahlen görenvde bulunan generaller." diye yazmıştı.

Oysa aşağıdaki ilanda da görüldüğü gibi ilanı veren generallerin tümünün ismini sonunda "Ret." yani "Emekli" yazıyor.

TÜRKİYE'DE DE Mİ OLMASI İSTENİYOR

Doğan aynı yazısında böyle bir ilanın Türkiye'de artık çok anormal karşılandığını belirterek şu eleştirileri getiriyor; "
BURADA İLAN

Böyle bir ilanın Türkiye'deki faziletine gelince, Allah korusun, bizde bazı generaller gazetelere böyle bir ilan vermeye kalkarsa;

1- İktidarın sadık bendeleri, muhteşem kalemler demokratik yiğitliği acele sergiler ve o generallere olmadık hakaretleri savurur.

2- Bir kaç zıp çıktı aynı hızla savcılığa başvurarak, o generaller hakkında suç duyurusunda bulunur.

3- Bu yazı ve girişimlerden feyiz alan iktidar o generaller hakkında soruşturma açar, terfilerini önler, adamların askerlik hayatı söner.
Bunların ortak gerekçesi askerin siyasete karıştığı iddiasında ifadesini bulur."

İlanın orjinali:

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü