banner39

IBPF Zirvesi yarın yapılıyor

Boğaziçi Yöneticileri Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Dortluoğlu ile 24 Mart 2012 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Zirvesi'ni konuştuk

Genel 22.03.2012, 18:03 24.03.2012, 10:28
IBPF Zirvesi yarın yapılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boğaziçi Yöneticileri Vakfı, Özgün Yönetim Uygulamaları Forumu ile yönetim uygulamalarındaki farklılığı uygulayabilmek adına bir adım atmayı planlıyor.

24 Mart 2012 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak zirvede sektörlerinde özgün ve başarılı yönetimler ortaya koyabilen kuruluşların tecrübelerini paylaşacakları, karşılıklı fikir alışverişinde bulunacakları bir platform sunulacak.

Dünya Bülteni'nin de sponsorları arasında yer aldığı zirveyi düzenleyen Boğaziçi Yöneticileri Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Dortluoğlu ile küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

IBPF2012'yi düzenleyen Boğaziçi Yöneticiler Vakfı'ndan biraz bahseder misiniz?

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı 6 Eylül 1996'da gönüllü bir grup Boğaziçi Üniversitesi mezunu tarafından kuruldu. Bu mezunlar gerek eğitimleri süresince, gerekse de iş yaşamlarındaki deneyimleriyle edindikleri bilgi birikimini, kültürel zenginlikleri en yakın çevrelerinden başlayarak dünya ile paylaşmak için bir araya geldiler. Vakıf, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve mezunlarının öncülüğünde, mensuplarının önderlik ve yöneticilik yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu kapsamda mezunlar ve öğrencilerle ilişkileri geliştirerek çeşitli hizmetler sunuyor.

Mezunlarla ilişkilerde onları vakfımız ve okulumuzla ilgili gelişmelerden haberdar etmek için bülten sirküle ediyor, işlerine nitelikli eleman sağlanması için işbirliği yapıyor, sosyal ve ekonomik dayanışmanın altyapılarını hazırlıyoruz. Öğrencilerin ise lisans ve lisansüstü eğitimlerini burslarla destekliyor, yurtdışı eğitim ve staj gibi olanaklar sağlamak için çalışıyor, mezuniyetlerinden sonra iş bulmalarına yardımcı olmak için çaba gösteriyoruz.

Bunların yanı sıra iş dünyasının gelişimine katkıda bulunmak, bilgi birikimini artırmak için konferans, seminer, panel gibi profesyonel anlamda yöneticilik toplantıları düzenliyor ve gerekli basın yayın çalışmalarını yapıyoruz. Şirketlerin nitelikli eleman ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunuyoruz.

IBPF2012'nin ortaya çıkış hikâyesini kısaca aktarabilir misiniz?

Günümüzde teknolojik gelişmeler dünyamızın çehresini değiştirirken, iş yaşamındaki rekabet koşulları da birlikte değişiyor, giderek karmaşıklaşıyor ve zorlaşıyor. Böyle bir ortamda özgün ve iyi yönetim uygulamaları kritik bir önem kazanıyor. Bu tespitten yola çıkarak Türk iş dünyasına bu alanda nasıl katkı yapabileceğimizi araştırdık. Yoğun çalışmalar yaptıktan sonra ortaya "Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu" çıktı. Başarılı olacağına ve hedeflerine ulaşacağına inanıyoruz.

Etkinlik adında 2012 yazmasından, bundan önceki senelerde de benzer etkinlikler düzenlendiğini mi yoksa önümüzdeki yıllarda bunun devamı niteliğinde etkinlikler düzenleneceği mi anlamalıyız?

Hedefimiz bu forumu gelenekselleştirmek ve her yıl tekrarlamaktır.

Türkiye'de veya başka bir ülkede buna benzer bildiğiniz uygulamalar var mı? Siz bu organizasyonu tertip ederken örnek aldığınız bir etkinlik bulunuyor mu?

Dünyada ve Türkiye'de en iyi yönetim uygulamalarına odaklanan etkinlikler yapılıyor elbette. Biz bu etkinliği her yıl gerçekleştirerek, bu alanda önemli bir bilgi aktarma ve görüş alışverişi platformunu Türkiye'ye armağan etmek istiyoruz.  Sürekliliği olan bir platform oluşturmayı amaçlıyoruz.

IBPF2012'ye katılacak kurum ve firmaları seçerken nelere dikkat ettiniz?

Katılımcı ve özellikle konuşmacı kurum ve firmaları belirlerken, bunların kendi faaliyet alanında farklı, özgün ve başarılı bir uygulama ortaya koymuş olmalarına dikkat ettik. Forumun hedefine ulaşması için, gerçek başarı hikâyelerinin paylaşılacağı ve bu şekilde yeni girişim ve projelerin ilham alacağı bir ortam yaratmak gerekiyor. Arzuladığımız ortamı oluşturduğumuzu düşünüyoruz.

Önümüzdeki senelerde etkinliği yurtdışından da misafir konuşmacıların katılacağı şekilde,  uluslararası boyuta taşımak gibi bir düşünceniz bulunuyor mu? Bu konuda yapılan çalışmalarınız var mı?

Gelecek sene bu forumu uluslararası katılımlara da açmayı planlıyoruz.

Katılımcıları özel sektörden ve kamu kurumları arasından seçtiğinizi görüyoruz. STK, sosyal medya ağları vb gibi, daha farklı alanlardan kuruluşlardan yöneticileri de sizin ileride yapacağınız benzer etkinliklere aday konuşmacı olarak düşünebilir miyiz?

Elbette kendi alanlarında özgün ve başarılı projeler hayata geçirmiş STK ve sosyal ağların temsilcileri de bu platformda konuşma ve deneyimlerini paylaşma olanağı bulacaklar.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?