banner15

İbrahim Turhan: Kredi yerine ortaklık düşünülmeli

Borsa İstanbul Genel Müdürü Turhan, banka kredisi yerine yatırıma dayalı ortaklık sisteminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi

İbrahim Turhan: Kredi yerine ortaklık düşünülmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Borsa İstanbul (BİST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Dr. İbrahim Turhan, banka kredisi yerine ortaklığı ön plana çıkaran sermaye piyasalarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Akşam Gazetesi'ne röportaj veren İbrahim Turhan, insanların birikimlerini değerlendirmek için gayrimenkul, altın veya dövize yatırım yapmasının yanlış olduğunu belirterek sermaye piyasasına yapılan yatırımların orta ve uzun vadede diğer yatırım araçlarından daha iyi getiri sağladığını kaydetti.

Türkiye'de bankacılık sektörünün çok güçlü olmasına rağmen tüm yükü tek başına karşılayamayacağını belirten Turhan, "Çünkü bankacılık işlemleri neticede bir kredi işlemi, bir borç alma verme meselesi. Finansal kaldıracı fazla zorlarsanız kaldıraç kırılabilir. Dünyada da yüksek finansal kaldıracın yüksek borçluluk oranlarının nasıl sıkıntılara yol açabildiğini gördük. Dolayısıyla bizim kredi yerine ortaklığı ön plana çıkaran sermaye piyasalarını mutlaka ve mutlaka geliştirmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Turhan ayrıca ekonominin yüzde 5 büyüyebilmesinin ancak yatırımla olabileceğini belirterek üretimin artmasının da yatırımla mümkün olabileceğini ifade etti. İbrahim Turhan, her yıl işgücü piyasasına katılan yaklaşık 1 milyonun üzerinde gence iş imkanı oluşturulması gerektiğini söyledi. Bu ihtiyacın da milli gelirin yüzde 25'inin yatırıma aktarılmasını gerektirdiğini ifade eden BİST Başkanı, Türkiye'deki tasarrufların düşük olduğundan şikayet etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48