İçişleri: Diyarbakır'da 327 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, ''Diyarbakır'daki uyuşturucu operasyonunda toplam 327 şüpheli gözaltına alınmıştır. Şüphelilerden 7'sinin PKK/KCK mensubu olduğu tespit edilmiştir'' açıklamasını yaptı.

İçişleri: Diyarbakır'da 327 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır'da, polis ve jandarma ekiplerince yapılan operasyonda, 500 dekar alanda, 3 milyon 188 bin kök Hint keneviri, 2 ton toz esrar, 327 kilogram kubar esrar ele geçirildiğini, operasyonda 7'si PKK/KCK mensubu olduğu tespit edilen 32 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, uyuşturucuyla mücadelenin ülkenin en öncelikli güvenlik politikalarından biri olduğu, PKK/KCK bölücü terör örgütünün de en önemli gelir kaynaklarından biri olan uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadeleye özel önem ve öncelik verildiği belirtildi.

Güvenlik kuvvetlerinin son zamanlarda uyuşturucu madde kaçakçılığı konusunda faaliyet gösteren suç şebekelerine karşı başarılı operasyonlar gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

''Bu operasyonlar kapsamında, 18 Temmuz'da, polis ve jandarma birimlerimizce Diyarbakır'ın 12 köyünde bulunan ve önceden helikopterle belirlenen kenevir ekim alanlarına yönelik eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Bin 700 polis ve jandarma mensubunun katıldığı bu operasyonlar neticesinde 500 dekar alanda 3 milyon 188 bin kök kenevir imha edilmiş, ayrıca 327 kilogram kubar esrar 2 ton toz esrar maddesi ele geçirilmiştir.

Operasyonlarda toplam 32 şüpheli gözaltına alınmıştır. Bu şahıslardan 7'sinin PKK/KCK mensubu olduğu tespit edilmiştir.

Olayla ilgili tahkikata çok yönlü olarak devam edilmektedir.''
    
Kaynak: AA

  

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 01:01
banner53
YORUM EKLE

banner39