banner39

İddianame: Afyon'da sabotaj yok, ihmal var

Afyon'daki cephanelik patlamasıyla ilgili olarak hazırlanan iddianamede sabotaj ihtimali olmadığı olayın tamamen ihlamkârlık ve tedbirsizlikten kaynaklandığı belirtildi

Genel 30.03.2013, 17:03 30.03.2013, 17:03
İddianame: Afyon'da sabotaj yok, ihmal var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afyonkarahisar'da, 5 Eylül 2012 tarihinde 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposundaki patlamaya ilişkin iddianame tamamlandı. Sağ kurtulan askerlerin ifadeleri ise, facianın göz göre göre geldiğini açıkça ortaya koydu.

5 Eylül 2012'doe Afyonkarahisar'da, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Deposunda, el bombaları tasnif edilirken meydana gelen patlamada 2'si astsubay, 2'si uzman çavuş, 21'i er 25 can vermişti. O patlamayla ilgili tamamlanan iddianamede "ihmal ve tedbirsizlik" olduğu belirtildi.

O faciaya ilişkin askeri savcı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı ve mahkemece de kabul edildi. İddianamede, patlamanın nedenlerine ilişkin önemli ayrıntılara yer verildi.. "Tek bir el bombasının herhangi bir mühimmata temas etmeden patlamasının mümkün olmadığının" belirtildiği iddianamede, "Yere düşen ve dağılmış olan fünyesi takılı el bombaları üzerine bir veya birkaç sandığın düşmesi ile patlamanın meydana geldiği" kaydedildi.

Basınç ve sıcak gazların diğer mühimmatı tetikleyerek kütle halinde büyük patlama olduğu açıklandı.

İddianamede dikkati çeken en önemli ayrıntı ise, patlamaya ilişkin "sabotaj veya terör saldırısı" iddialarının yalanlanması oldu. Sanıkların, "Güvenlik açısından risk oluşturan askeri mühimmatın sevk ve depolama işlemlerinin, zorunluluk halleri dışında, gün ışığında yapılmasına yönelik yönergeler"i ihlal ettiği ifade edildi.

Sanıkların eğitim almamış er rütbesindeki askeri personele bu konuda sorumluluk ve emir vermeleri de eleştirildi.

İddianameye, istifleme işleminde görev alan askerler ve yaralıların ifadeleri de girdi.. Tanık ifadesindeki, "Sandıkların aynı hizada sağlam durmalarını sağlamak, sandıkları birbirleri ile irtibatlandırmak için de sandıklara tahta şeritler çivi ile çakılıyordu. Erler dengesiz duran sandıkları, astsubayın talimatı doğrultusunda tokmak ile vurarak aynı hizaya getirmeye çalışıyorlardı" şeklindeki açıklama, facianın göz göre göre geldiğini de açıkça ortaya koydu.

İddianamede, personel yorgunluğu, yoğun iş temposu, aydınlatma yetersizliği ve yönergelere uyulmaması ölümcül hatalar olarak sıralandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?