banner15

İDO'nun bayram zammına tepki

Tüketiciler Birliği, ücretlere bayramdan önce zam yapan İDO'ya tepki gösterdi

İDO'nun bayram zammına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Akalın İDO'nun Bayram zammını değerlendirdi.

İstanbul Deniz Otobüsleri'nin "Bayrama Özel" zammını değerlendiren Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Akalın, "Alternatifi olmayan deniz ulaşımını Bayram döneminde pahalı hale getirmesi tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanan yeni kimliğini ortaya koymuştur" dedi.

Tüketiciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kamuran Akalın konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: "İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş(İDO) 1 Temmuz'dan itibaren Dinamik ve Esnek Fiyatlandırma Sistemine geçerek talebe göre artan fiyat uygulamasına geçmiştir. Erken bilet alan yolcuların güya daha ekonomik koşullarda seyahat sunduğunu beyan etmekle Bayram ve tatil dönemlerinde elde edeceği yüksek ve haksız kazanç arzusunu perdelemeye çalışmaktadır.

Deniz ulaşımına alternatif yollar kısıtlı olup, tekel firma tarafından hizmet sağlanmaktadır. İDO yaptığı hizmetin sadece ticari işletme olmadığını, kamusal hizmet gerçekleştirdiğini hatırlamalı; sabit fiyat uygulamasına dönüş yapmalıdır. Yine deniz ulaşımı günü birlik kararla alınabilecek bir hizmet iken İDO tarafından esnek fiyat uygulamasına geçilmesi tüketicinin mecburiyetinin ve hâkim pozisyonun kötüye kullanılması olarak görülmektedir."

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35