banner15

İftara yakın saatlerde alışveriş yapmayın uyarısı

Tüketicilere yönelik yazılı bir açıklama yapan Gümrük Bakanı Yazıcı, iftar saatine doğru alışveriş yapılmamasını, öğleden önce bu tür işlerin yapılmasını önerdi. İftara yakın saatlerde yapılan alışverişlerde aşırıya kaçma ihtimali olduğu belirtiliyor

İftara yakın saatlerde alışveriş yapmayın uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tüketicileri ramazanda oruçlu şekilde yapacakları alışverişler konusunda uyarıda bulundu. Yazıcı, açlık hissinin tavan yaptığı iftar saatine yakın zaman dilimlerinde değil, öğleden önce alışveriş yapılmasını önerdi. Bakan Yazıcı, yazılı açıklamasında, tüketicilere ramazanda yapacakları alışverişlere ilişkin uyarılarda bulundu.

Ramazanın gelişiyle, başta televizyon kanalları olmak üzere basın yayın organlarında özellikle gıda maddelerine ilişkin reklamların çoğaldığını belirten Yazıcı, oruç tutmaktan kaynaklanan açlık hissinin gıda alışverişini arttırdığını ifade etti.

Yazıcı, Ramazanda insanların bilinçsiz gıda alışverişi yapma eğiliminde olduğunu, bu durumun da ihtiyaç duyulandan daha fazlasının satın alınması, hatta ihtiyaç duyulmayan ürünlerin de alınması gibi sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Olumsuz durumların yaşanmaması için mutlaka liste yapılması ve listeye sadık kalınması gerektiğini vurgulayan Yazıcı, "Açlık hissinin tavan yaptığı iftar saatine yakın zaman dilimlerinde değil, öğleden önce sakin zamanlarda alışveriş yapılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Yazıcı, alışverişten sonra fiş veya fatura alınması ve bunların da bir süre saklanmasına işaret ederek, özellikle gıda maddelerinin etiket bilgileri, tüketim tarihi, raf ömrü ve ambalajlarının kontrol edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ambalajlı ürünleri tercih etmenin daha sağlıklı olacağına işaret eden Yazıcı, indirimli satış fiyatlarının gerçek indirim olup olmadığının kontrol edilmesini istedi.

Büyük mağaza ve marketlerin çoğunun aya özel indirim oranları belirlediğini ve çeşitli kampanyalar düzenlediğini belirten Yazıcı, ilgili yönetmelikler gereği indirimli satış yapılan yerlerde etiket ve listelerde malın indirimli satış fiyatının indirimden önceki satış fiyatı ile gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yazıcı, aykırı davranışlarla ilgili denetim amacıyla ticaret il müdürlüklerine ve belediye zabıta teşkilatlarına şikayette bulunulmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48