İHD 12 Eylül davasına müdahil

İHD, 12 Eylül davasına müdahil olmak için mahkemeye dilekçe verdi

İHD 12 Eylül davasına müdahil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hakları Derneği (İHD), 12 Eylül askeri darbesine ilişkin olarak Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine açılan davaya, müdahil olma talebinde bulundu.

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, davaya müdahil olma taleplerini içeren dilekçeyi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine verdi.

Dilekçede, 12 Eylül 2010'da gerçekleştirilen referandumla, Anayasa'da yer alan geçici 15. maddenin kaldırıldığı, böylece 12 Eylül 1980 müdahalesini yapanların yargılanmasının önünde bir engel kalmadığı belirtildi.

Askeri darbe sonucunda kurulan cunta yönetiminin tüm devlet yetkilerini Milli Güvenlik Konseyi'nde topladığı ifade edilen dilekçede, 12 Eylül 1980 ile 24 Kasım 1983 arasındaki idari yetkiler kullanılarak gerçekleştirilen tüm suçların birincil sorumlularının, idari makamları, emir ve kararları ile yönlendiren Milli Güvenlik Konseyi üyeleri olduğu ileri sürüldü.

Darbe döneminde, Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin ''öldürme, işkence, yaralama, vatandaşlıktan çıkarma'' gibi suçları işlediği öne sürülen dilekçede, bu yapılanların ''insanlığa karşı suç'' kategorisinde olduğu savunuldu.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve bazı uluslararası hukuk kurallarına atıfta bulunulan dilekçede, sanıkların, ''darbe yapmak ve insanlığa karşı suçlardan'' yargılanması gerektiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 16:18
banner53
YORUM EKLE

banner39