banner39

İHH'dan 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası

İHH'nın 14 ülkedeki partner sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez kasabasındaki konteyner kentlerde incelemede bulundu.

Genel 26.10.2014, 20:41 26.10.2014, 20:41
İHH'dan 'Sana İhtiyacım Var' kampanyası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın, "Sana İhtiyacım Var" kampanyası kapsamında insani yardım malzemesi topladığı Katar, Bahreyn, Güney Afrika ve Yemen'in de aralarında bulunduğu 14 ülkedeki partner sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Azez'deki konteyner kentlerde incelemede bulundu.

Heyet, ilk olarak Azez kasabasındaki Şemmarin Şuheda konteyner kentini ziyaret ederek, Suriyeli çocuklara hediye verdi. Daha sonra Siccu köyünde İHH tarafından yaptırılan Suriyeli yetim ailelerin barındığı konteyner kenti ziyaret eden heyet, çocuklarla beraber Arapça şarkı söyledi. Çocuklarla bir süre vakit geçiren heyet, kampta barınan Suriyeli ailelere temizlik malzemeleri, atkı, bere, eldiven ve çorap dağıttı.

İHH Kilis Koordinatörü Erhan Yemelek, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyetle Suriye'de incelemede bulunduklarını söyledi.

İHH'nın partner kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyetin iç savaşın ilk gününden beri Suriye'deki gelişmeleri takip ettiğini ifade eden Yemelek, heyetin yaşanan dramı bugün de yerinde gördüğünü kaydetti.

Düzenledikleri ''Sana İhtiyacım Var'' kampanyasının 3'üncüsünü Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde başlattıklarını belirten Yemelek, ''Kampanya kapsamında içerisinde battaniye, sünger, yatak, kışlık giysi, bot ve içlik bulunan 400 yardım tırını 3 ay içerisinde Suriye'ye göndereceğiz. Dün 46 tır malzeme Reyhanlı'dan Suriye'ye yola çıktı. Yarın da 11 tırı Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye göndereceğiz'' dedi.

Güney Afrika Cumhuriyeti sivil toplum kuruluşlarından Al-İmdaad Derneği sorumlusu Ziyaad Patel de derneğin katkılarıyla yapılan Siccu kampını beğendiklerini ifade etti.

Mağdur olan birçok ailenin konteynerlerde yaşadığını belirten Patel, ''Yaklaşık 200 konteynerden oluşan Siccu kampı gördüğüm kadarıyla çok güzel olmuş. Bu projeye yardımcı olanlara teşekkür ederim'' dedi.

Patel, Suriye içerisinde bulunan kampların ev gibi olmasa da ailelerin bir nebze olsun ihtiyacını karşıladığını kaydetti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?