banner15

İHH'dan Somali'ye yetimhane

İHH, Somali'de bin 400 yetime hizmet vermesi planlanan 1,3 milyon dolara mal olacak bir yetimhane kuruyor

İHH'dan Somali'ye yetimhane

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sömürü ve iç savaşların yoksul bıraktığı Somali'yi bu yıl da kuraklık vurdu. İHH İnsani Yardım Vakfı açlıkla mücadele eden Somali halkına yapılan acil yardımların ardından ülkenin kalkınması için gerekli olan sanayi, tarım ve eğitim gibi temel projeleri hayata geçiriyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Somali'de büyük bir yetimhane kompleksinin yapımına başlıyor. 1.3 Milyon dolara mal olacak kompleksde 200 çocuğun yatılı olarak kalması planlanırken 1200 çocuğun da kompleks içerisinde yer alacak olan okulda eğitim alması hedefleniyor.

20 yıl iç savaşa ve siyasi istikrarsızlığa sahne olan Somali'de alt yapı, eğitim ve sağlık gibi hizmetler neredeyse yok sayılacak durumda. Yaklaşık olarak 15 yıldır bölgede çalışmalarını sürdüren İHH, bu yıl da kuraklıkla birlikte bölgede acil yardım çalışmaları gerçekleştirdi. Bölgede saha çalışması yapan İHH ekipleri, eğitimden kalkınmaya kadar Somali'nin ihtiyaç duyduğu kalıcı projeleri hayata geçiriyor.

Somali'de açlık ve iç savaş nedeniyle çok sayıda çocuk yetim kalarak bakıma muhtaç hale geliyor. Ayrıca devletin olmaması bu yetim çocukların mağduriyetini daha da artırıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, dünya genelinde yürüttüğü yetim çalışmalarını sürdürürken Somali'de de yetim kalan çocukların barınması ve eğitimi için yetimhane kompleksi kuruyor.

Somali'nin başkenti Mogadişu'da kurulması planlanan yetimhane kompleksinde fakirlik ve iç savaşın yetim bıraktığı çocuklar barınacak. İnşa edilecek olan komplekste yetim çocukların ve dışarıdan gelecek diğer çocukların eğitilmesi, barınması, yeme-içme ihtiyacı, ibadethane, etüt merkezi, spor alanı gibi çeşitli birimler kurulacak.

Doğu Afrika'nın en fakir ülkelerinden Somali'ye yapılacak olan Kompleksin bir çocuğun ihtiyaç duyacağı tüm birimleri içinde barındırması planlanıyor. Kompleks içerisinde erkek ve kızlar için 2 ayrı yatakhane, okul, sağlık kliniği, Kur'an okulu, derin su kuyusu, market, spor salonu ve cami oluşturulacak. 1.3 Milyon dolara mal olacak yetimhane içerisinde 200 çocuk yatılı olarak kalacak ve toplamda 1200 çocuk eğitim görecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35