banner39

İHH'nın 5. Yetim Dayanışma Günleri

Türkiye dahil 41 ülkede hayata geçirilecek 427 projeden yurt dışında 54 bin 942, Türkiye'de ise 7 bin 424 yetim yararlanacak.

Genel 06.03.2015, 19:41 06.03.2015, 19:41
İHH'nın 5. Yetim Dayanışma Günleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın bu yıl 5'incisini düzenleyeceği "Yetim Dayanışma Günleri" (YDG) kapsamında Türkiye dahil 41 ülkede hayata geçirilecek 427 projeden yurt dışında 54 bin 942, Türkiye'de ise 7 bin 424 yetim yararlanacak.

İHH'dan yapılan açıklamaya göre, şubatta başlayan, mart ve nisanda devam edecek 2015 Yetim Dayanışma Günleri ile dünyada 41 ülkede 427 projenin gerçekleştirilmesi ve 74 bini aşkın yetime ulaşılması hedefleniyor. 2015 Yetim Dayanışma Günleri için hazırlanan 427 projeden 116'sı Türkiye'nin 28 şehirinde uygulanacak.

Düzenli yetim çalışması yapılan 41 ülkeden 32'sinde Türkiye'den gönderilecek ekipler görev alacakken, 9 ülke ve bölgede ise çalışmalar buralardaki partner kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Çalışmalar kapsamında Lübnan, Türkiye, Suriye, Yemen, Burkina Faso, Etiyopya, Eritre, Moritanya, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Afganistan, Myanmar/Arakan, Bangladeş, Endonezya/Açe, Filipinler/Moro, Hindistan, Pakistan, Tayland/Patani, Sri Lanka, Nepal, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova, Sancak,  Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Gürcistan gibi ülkeler ziyaret edilecek, partner kuruluşlar aracılığıyla Çad, Gana, Mısır, Ruanda, Filistin, Irak, Preşova, Çeçenistan ve Haiti'de çalışmalar yapılacak.  

Dayanışma günleri kapsamında ev inşası, seracılık gibi sosyal yardım projeleri, sünnet organizasyonu, sağlık taraması gibi sağlık yardımı projeleri, okul inşası, kırtasiye dağıtımı gibi eğitim yardımı projeleri, şiir, kompozisyon, resim ve bilgi yarışmaları gibi kültürel yardım faaliyetleri gerçekleştirilecek.

3 YENİ YETİMHANE HİZMETE AÇILACAK

Dünyanın dört bir yanında bugüne kadar 24 yetimhane açan İHH, bu yılki YDG'de 3 yetimhaneyi daha hizmete açmayı planlıyor. Filipinler Moro'da Uğur Süleyman Söylemez Yetimhanesi, Tayland Patani'de İtfaiyeciler Yetimhanesi ve Uganda'da Ferah Yetimhanesi açılacak. 

 YDG'NIN HEDEFLERİ

İHH, YDG etkinlikleri kapsamında yetim çalışması yürütülen ülke ve bölgeleri ziyaret etmek ve buralardaki koşulları yerinde incelemek, yetimlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak projeler hayata geçirmek, yetimlere yönelik eğitim, sağlık, sosyal yardım ve kültürel etkinlik projeleriyle gezi/eğlence programları gerçekleştirmek, kalkındırma projeleri ile yetim ailelerinin kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak, partner kurumlar aracılığıyla yürütülen yetim çalışmalarını yakından denetlemek ve raporlamak, yetim çocukları ve ailelerini yakından tanıyabilmek, inşası tamamlanan yeni yetimhaneleri hizmete açmak, yetimhanelerin bulunduğu bölgelerde çocukların psikolojik durumlarını yerinde gözlemlemek, varsa engelli çocukları tespit ederek onlara yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Yetim Dayanışma Günleri projelerine katkı sağlamak isteyenler, çalışmalar hakkında 0212 631 21 21/dahili: 236 numaralı telefondan bilgi alabilecek. 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?