banner15

İHH'nın 'şehitlik' talebi reddedildi

İHH’nın Mavi Marmara'da hayatını kaybedenler için "resmiyette şehit sayılmaları" talebi Başbakanlık tarafından sessizce reddedildi.

İHH'nın 'şehitlik' talebi reddedildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İdari Yargılama Usul Hukuku’na göre 60 gün içinde cevap verilmeyen dilekçeler reddedilmiş sayılıyor. Başbakanlık da 60 gün içinde yanıt vermeyerek İHH’nın ‘Mavi Marmara saldırısında ölenler şehit sayılsın’ talebini reddetmiş oldu

Filistin’e insani yardım götürün Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda İsrail tarafından yapılan baskında öldürülen 9 kişinin resmi olarak “şehit” kabul edilmesi için İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından Başbakanlık’a yapılan başvuruya cevap verilmeyerek “hayır” denildi.

İdari Yargılama Usul Hukuku’na göre, dilekçenin reddi ve kabulu hakkında 60 gün içerisinde karar verilmesi gerekiyor. 60 gün içerisinde cevap verilmezse dilekçede belirtilen talep reddedilmiş sayılıyor. Yasaya göre, Başbakanlık İHH’nın şehitlik talebini 1 Ağustos itibariyle “zımnen” reddetti. İHH saldırının yapıldığı 31 Mayıs’tan iki gün sonra 2 Haziran 2010’da Başbakanlık’a dilekçeyle başvurarak Mavi Marmara gemisinde öldürülen 9 kişinin Terörle Mücadele Kanunu ve 2330 sayılı yasaya göre “şehit” olarak kabul edilmesi, bu konuda Bakanlar Kurulu kararı çıkarılarak, şehitlere sağlanan haklardan faydalandırılmalarını talep etmişti. İlgili yasalara göre şehit yakınları devletten maddi tazminat alıyor. Kamu konutlarından yararlanabiliyor ve devletten 10 yıl boyunca kira yardımı alabiliyor. Şehitlerin çocukları devlet yardımıyla okuyabiliyor. Devlet şehit yakınlarına toplu konut kredisi sağlıyor.

İHH’nın İdare Mahkemesi’ne başvurarak, Başbakanlığın kararına itiraz etme hakkı bulunuyor. Ancak İHH Basın Sözcüsü Salih Bilici, yargıya başvurmayacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Zaten bizim başvurumuz sembolik bir başvuruydu. Hem sayın Başbakanımız, hem Dışişleri Bakanımız hem de sayın Cumhurbaşkanımız bu süreçte bize yeterli ilgi ve hassasiyeti gösterdiler. Hepsine çok teşekkür ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2011, 13:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48