İHH'yı zan altında bırakan TIR muamması

Hatay'da dün akşam Suriye'ye geçmek üzereyken durdurulduğu iddia edilen; ancak bir türlüğü varlığı ispatlanamayan TIR'ın İHH ile ilişkilendirilmesi, vakfın sert tepkisine neden oldu

İHH'yı zan altında bırakan TIR muamması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'ye yardım malzemeleri taşıyan bir TIR'da çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiği iddia edildi.

İddialara göre, Hatay Kırıkhan İlçe Jandarma Alay Komutanlığı'na bir TIR'da Suriye’ye mühimmat taşındığı yönünde ihbar telefonu geldi. Jandarma ekiplerinin TIR içerisinde yaptığı incelemede askeri malzemeler olduğunu tespit ettiği ileri sürüldü.

Hürriyet'in internet sitesindeki iddiaya göre ise 3 kişi gözaltına alındı. Tutanak tutulduktan sonra serbest bırakılan TIR'ın Kilis'e doğru  yoluna devam ettiği öne sürüldü.

Resmi makamlardan konuyla ilgili iddiaları doğrulayan herhangi bir açıklama şu ana kadar yapılmadı.

Bazı internet sitelerinde, TIR'la ilgili İHH'nın isminin anılması ise tepkilere neden oldu.  Ancak İHH, iddiaları anında yalanladı.

İHH'DAN İDDİALARA SERT TEPKİ

İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan, Hatay'da jandarma ekiplerince durdurulduğu iddia edilen yardım tırına ilişkin yapılan açıklamada, "Hatay İl Jandarma Komutanlığı, avukatlarımıza İHH ile ilgili bir bilgi olmadığını bildirmiştir" ifadesi kullanıldı.

İHH'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İHH'nın merkezine de bölgedeki ekiplerine de böyle bir yardım gönderildiğine dair bir bilgi olmadığı gibi, bölge ekiplerimiz Kırıkhan jandarma birimine giderek, olay yerinde İHH ile alakalı herhangi bir aracın söz konusu olmadığını teyit etmiştir.Hatay İl Jandarma Komutanlığı, avukatlarımıza İHH ile ilgili bir bilgi olmadığını bildirmiştir. Radikal gazetesinin, İHH adını vererek bu haberi karalama amaçlı yapması manidardır. Her türlü hukuki yola başvuracağımızı ve dava hakkımızı saklı tutarak şimdilik bu kadar açıklama ile kamuoyunu aydınlatmak istiyoruz.

17 Aralık operasyonu ile beraber oldukça sıklaşan bir şekilde kurumumuza yönelik iftira, karalama, tuzak oyunlar oynandığına dikkat çekerek, medya kurumlarını da tüm ilgili yetkili kurumları da mensubiyetlerine binaen değil, dürüstçe ve ahlaki/etik ve hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz."

BÜLENT YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

İHH Başkanı Bülent Yıldırım da açıklamada bulundu. Yıldırım, Kanal 24'e canlı bağlanarak, "İHH'ya ait olduğu söylenen tır kesinlikle bize ait değil. Bu bize yapılan bir operasyon ve biz bu operasyonu kimlerin yaptığını çok iyi biliyoruz, bunların kim olduğu ortaya çıkacak. Bundan sonra her türlü saldırıyı bekliyoruz. Onlar bizim yakamızı bırakmıyor, bizde onların yakasını bırakmıyoruz! İsrail cezasını çekecek. Yurt dışında çalışan arkadaşlarımızın başına bir şey gelirse bunun hesabını verecekler. Hukuk davası açacağız" dedi.

SOSYAL MEDYA'DA LİNÇ KAMPANYASI

Radikal'in haberinin ardından Twitter'da İHH'ya karşı adeta bir linç kampanyası başlatıldı. Kendi ülkesini "teröre destek veren ülke" gibi göstermek isteyenler İHH'nın silah taşıdığı TIR'ın yakalandığını bağıra bağıra duyurmaya çalıştı.

TODAY'S ZAMAN HABERİ GERİ ÇEKTİ

İngilizce yayın yapan Today's Zaman gazetesi, haberi bir an önce dış dünyaya duyurmaya çalıştı. Today's Zaman, TIR dolusu silah ve mühimmatın Suriye'ye gitmek üzereyken Hatay'da yakalandığını ve bu TIR'ın İHH'ya ait olduğunu haberleştirdi.

Ancak haber yalan çıkınca da haberi yayından almak zorunda kaldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39