banner39

İhraçlık mallara 'Türk Malı' damgası şart

İhraçlık kayısı, fındık, üzüm gibi sebze meyvelere 'Türk Malı' damgası zorunluluğu getirildi.

Genel 17.09.2010, 12:34 17.09.2010, 12:34
İhraçlık mallara 'Türk Malı' damgası şart

 
Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın, ihracatta zorunlu olarak uygulanan kayısı standardının revizyonu ile elma, erik, taze fasulye, taze bezelye, kavun, patlıcan, ceviz, Antep fıstığı (iç), işlenmiş iç fındık, kabuklu fındık, çekirdekli kuru üzüm standartlarının tadiline ilişkin dış ticarette standardizasyon tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

İhracatta zorunlu olarak uygulanan bu sebze ve meyvelere ilişkin standartların ambalajlarının işaretlenmesine ilişkin bölümleri yenileyen tebliğ, 15 gün sonra yürürlükte olacak.

TSE tarafından tadil edilen Elma Standardı'na göre, elma ambalajları üzerine, ''imalatçı, ihracatçı, ithalatçı, ambalajlayıcı firmalardan en az birinin ticari unvanı veya kısa adı, varsa tescilli markası ve firma adresi (sadece ithalatçı firmanın ticari unvanı veya kısa adının yazılması durumunda, ambalajlar üzerine, 'Türk Malı' anlamına gelen bir ibare) okunaklı olarak silinmeyecek ve bozulmayacak şekilde yazılacak veya basılacak. Ayrıca, standardın işaret ve numarası, boyu, istifli yerleştirilenlerde meyve sayısı, net kütlesi, firmaca tavsiye edilen son tüketim tarihine ilişkin bilgilere de yer verilecek.

Ambalajların işaretlenmesine ilişkin bölümleri değiştirilen erik, taze fasulye, taze bezelye (iç), kavun, patlıcan, ceviz, Antep fıstığı, işlenmiş iç fındık, kabuklu fındık, çekirdekli kuru üzüm standartları uyarınca, ambalajlar üzerine, ''imalatçı, ihracatçı, ithalatçı firmalardan en az birinin ticari unvanı veya kısa adı, varsa tescilli markası, açık adresi (sadece ithalatçı firmanın ticari unvanı veya kısa adının yazılması durumunda, ambalajlar üzerine, 'Türkiye'de Üretilmiştir, Türkiye'de İşlenmiştir, Türk Malı vb.' ibarelerinden biri) okunaklı olarak silinmeyecek ve bozulmayacak şekilde yazılacak veya basılacak. Ambalajın ağzı açıldığında tekrar kapatılmayacak veya tekrar kapatıldığında açılıp kapatıldığı belli olacak.

Ayrıca, standardın işaret ve numarası, boyu, istifli yerleştirilenlerde meyve sayısı, net kütlesi, firmaca tavsiye edilen son tüketim tarihine ilişkin bilgilere de yer verilecek. Gerektiğinde bu bilgiler Türkçe'nin yanı sıra yabancı dilde de yazılabilecek. Dökme partilerde bu bilgiler bir etikete yazılarak partinin görülebilir bir yerine yerleştirilecek.

-KAYISI STANDARDI YENİLENDİ

Yenilenen kayısı standardı uyarınca, tüketiciye taze olarak arz edilen kayısılar, kalite özelliklerine göre, ''Ekstra, Sınıf I, Sınıf II ''olmak üzere üç sınıfa, iriliklerine göre ''İri, Orta, Ufak'' olmak üzere üç boya ayrıldı.

Kayısılar, bütün, sağlam olacak, yabancı madde, böcek ve böcek hasarları, yabancı koku ve/veya tat, dış yüzeyinde ıslaklık ihtiva etmeyecek, kendine özgü renk, koku, tat ve şekilde, bozulmamış, çürümemiş ve küflenmemiş olacak.

Standartta, ekstra, sınıf I ve sınıf II kayısıların duyusal, fiziksel, sınıf ve boy özellikleri de tanımlandı.

Boyu 35 mm'den büyük kayısılar ''iri'', 30-35 mm arasında olanlar ''orta'', 30 mm'den küçük olanlar da ''ufak'' olarak sınıflandırılacak. En küçük çap, Ekstra sınıfta 35 mm'den, Sınıf I ve Sınıf II'de ise 25 mm'den az olamayacak. Bir ambalaj içerisinde bulunan aynı boy kayısılar arasında kabul edilen çap farkı Ekstra sınıf için en çok 5 mm, Sınıf I için en çok 10 mm olacak. Sınıf II;de boylama yapılmış ise en çok 10 mm boy farkı olabilecek.

Ambalajlar, taşıma sırasında meyvelerin korunmasını sağlayacak ve mevzuatına uygun ahşap, mukavva, plastik vb. malzemelerden yapılacak. Ambalajların yapımında kullanılan her çeşit malzeme ile içlerine konulacak kağıt ve benzeri madde insan sağlığına zararsız, yeni, temiz, kuru ve kokusuz olacak.

Ambalajlamada kullanılan kağıt, pul gibi malzemelerin baskısı, etiketlenmesi zehirli veya insan sağlığına zararlı olmayan mürekkeple ve tutkalla yapılacak. Basılı kağıt kullanıldığında yazılı yüzün dışa gelmesine ve ürüne değmemesine dikkat edilecek. Ambalajların içerisinde yaprak, kabuk, sap, taş, toprak ve benzeri hiçbir yabancı madde bulunmayacak.

Kayısı ambalajları üzerine, imalatçı, ihracatçı, ithalatçı firmalardan en az birinin ticari unvanı veya kısa adı, varsa tescilli markası (sadece ithalatçı firmanın ticari unvanı veya kısa adının yazılması durumunda, ambalajlar üzerine, 'Türk Malı' anlamına gelen bir ibare) okunaklı olarak silinmeyecek ve bozulmayacak şekilde yazılacak veya basılacak. Ambalajın ağzı açıldığında tekrar kapatılmayacak veya tekrar kapatıldığında kapatıldığı belli olacak şekilde kapatılacak.

Kaynak:AA
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?