banner15

İhsanoğlu Ban'la Libya'yı Görüştü

BM Genel Sekreteri Ki-Moon, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu arayarak Libya konusunda görüştü

İhsanoğlu Ban'la Libya'yı Görüştü

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nıu aradı.

İİT'den yapılan açıklamaya göre iki genel sekreter Libya'daki son durum hakkında görüş alışverişinde bulundu ve Libya'da başlayan yeni dönemde İİT ve BM'nin nasıl bir işbirliği içinde olacağı konusunu ele aldı. Ban Ki-Moon, İhsanoğlu'nu 26 Ağustos tarihinde NewYork'ta bulunan BM Genel Merkezi'nde uluslararası kuruluş başkanları ile yapılacak olan acil Libya toplantısına davet etti.

Ekmeleddin İhsanoğlu, bu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Libya'da halka rağmen 40 yıldır süren rejim sonunda yıkılmış ve nihayete ermiştir. Teşkilat olarak ilk günden itibaren Libya halkının meşru taleplerine destek vererek açık ve net bir duruş sergiledik. Bugün geldiğimiz noktada Trablus'ta son kalan rejim artıklarının tasfiyesiyle Libya'nın önünde yeni zorlu bir siyasi mücadele süreci başlamaktadır. O da yeni bir Anayasal düzenin kurulmasıdır. Bu yeni kurulacak rejim şu üç temel unsura dayanmalıdır. Kanunun hakimiyeti, insan haklarına saygı ve geniş siyasi katılım. "

İİT Genel Sekreteri, Libya konusunda hem uluslararası toplum hem de ikili ilişkiler düzeyinde teşkilatın sürecin içinde olduğunu da ifade etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35