banner15

İİT, Afrika için İstanbul'da toplanıyor

Afrika'daki kıtlık ve kuraklığın doğurduğu sonuçlar yarın İstanbul'da yapılacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında ele alınacak

İİT, Afrika için İstanbul'da toplanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) yarın İstanbul'da Afrika için toplanıyor. İTT, Afrika'da meydana gelen kıtlık ve kuraklığın neden olduğu ölümleri ve çözüm önerilerini görüşmek üzere üye ülkelere çağrı yapmıştı. Toplantı yarın İstanbul'da gerçekleştirilecek. Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşması ile başlayacak olan toplantıda Somali'deki son durum değerlendirilerek, açlık krizinin sebeplerine inilecek.

Somali'de açlık ile karşı karşıya olan insanlar için daha fazla ne yapılabileceğinin görüşüleceği toplantıda, uluslararası camiaya yardımlarını artırmaları çağrısı yapılacak. İslam ülkelerine de ramazan nedeniyle yardımlarını artırma çağrısında bulunularak, isteyen ülkelerin Kazakistan'da kurulmuş olan İİT'nin Somali Emanet Fonuna mali yardım taahhüdünde bulunabilecekleri belirtilecek.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılımcılar onuruna iftar yemeği vereceği toplantıya ev sahibi Türkiye'nin yanı sıra İİT Genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmet katılacak. Toplantıda Afganistan, Kazakistan, BAE, Malezya, Tacikistan dışişleri bakanları ile, İran ise Ekonomi Bakanı ile temsil edilecek.

Toplantının sonunda bir de bildiri yayımlanması öngörülüyor.

İİT İcra Komitesi, acilen toplanarak Somali'deki açlık krizinin yol açtığı ıstırabı dindirmek üzere alınacak tedbirleri görüşmek amacıyla Türkiye'nin girişimi ve ev sahipliğinde, İİT'nin şemsiyesi altında bu toplantıyı organize etmişti.

İslam ülkeleri arasındaki ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen İİT'nin 57 ülkeden oluşan üyelerinin tümünün davet edildiği bildirilen toplantıyla, Somali halkıyla olan dayanışmayı sergilemesinin yanı sıra Somali'deki açlık krizinin yol açtığı yaraların sarılmasının hedeflendiği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35