banner15

İki bakan vergi yüzünden tartıştı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile Maliye Bakanı Şimşek'in arasına vergi politikası girdi. İki bakan iletişim vergisi yüzünden tartıştı

İki bakan vergi yüzünden tartıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İletişim vergilerindeki yükseklik Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in arasını açtı!

Hükümetin maliye politikaları bakanları da birbirine düşürdü. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e "Üretilen her yeni teknolojiye yeni vergi çıkarıyorlar. Vergicilerle az görüşmeye çalışıyorum. Anlattıkça yeni vergi çıkarıyorlar. Bu vergi sistemi iletişimde çok sürdürülebilir değil" sözleriyle yüklendi.

Bakan Şimşek'ten de cevap gecikmedi. Radikal'in haberine göre, uzaktan kumanda edilen klimadaki, fırındaki sim karttan yola çıkıp bu cihazlara telefon muamelesi yaparak vergi çıkardıklarına dikkat çeken Yıldırım şöyle konuştu:

"Buradaki hizmet kalemlerini vergilendirmek, iletişimin, teknolojik gelişmenin önünü tıkamak demek. Bunu maliyeciler de anlamış durumda. Vergi, teknolojinin gelişmesini, katma değerli hizmetlerin yaygınlaşmasını biraz yavaşlatıyor."

Yıldırım'ın tepkisinden sonra gözlerin çevrildiği Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise şöyle cevap verdi:

"Şaşırdım doğrusu çok güzel bir diyaloğumuz var. Biraz haksızlık yapılıyor galiba. Türkiye'de vergilerin yüksek olduğu algısı da bu tür değerlendirmelerden kaynaklanıyor. Bu ülkede 30 saniye içerisinde kurumlar vergisini yüzde 30'lardan yüzde 20'lere biz indirdik, gelir vergisini yüzde 20-45 arasından yüzde 15-35'e biz indirdik. Hatta iletişim vergilerinde vergiyi yüzde 5'e düşürdük. Akaryakıtta vergi yükü çok ciddi bir biçimde geriledi. Tabii Maliye'nin hani bazen söyleniyor ya 'Adınız çıkacağınıza...'"

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35