İki başörtülü mühendis daha TMMOB mağduru

TMMOB, özel bir şirkette çalışmak için gerekli olan üyelik başvurusunda bulunan başörtülü iki mühendisin daha müracaatını kabul etmedi. Gerekçe ise Danıştay kararları...

İki başörtülü mühendis daha TMMOB mağduru

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ankara Üniversitesi Gıda Mühensdiliği bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak isteyen Özlem Şahin, yeni açılan bir gıda firmasına iş başvurusu yaptı.

Haber7.com'dan Ferhat Esnek'in haberine göre başvuru şartları arasında Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği(TMMOB)'ne bağlı Gıda Mühendisleri Odası'na üyelik şartının da olduğunu öğrenen Özlem Şahin, odaya üyelik için başvuru yaptı. Ancak başvurusu başörtüsü nedeniyle kabul edilmedi. Şahin'e bahane olarak da Danıştay kararları gösterildi.

DANIŞTAY KARARINI BAHANE EDİYORLAR

Başörtülü olan gıda mühendisi Özlem Şahin, üyelik belgesine eklenmek için başı açık bir fotoğraf istenmesi sonrası, oda başkanı Petek Ataman'ın yanına giderek durumunu anlattı. Dini inancı gereği başını açmayacağını ve bu olayı yargıya taşıyacağını ilettiği oda başkanı Petek Ataman, Özlem Şahin'e 'Kamu niteliğinde bir kurumuz. Danıştay'ın daha önce de benzer durum için verdiği karar var. Kanunlara uymak zorundayız. Karar temyizde. Çıkacak sonucu bekliyoruz. Ama şu durumda başı açık fotoğrafla başvuru yapmalısınız' dedi.

17 yıllık eğitimi sonrası hak ettiği diplomasıyla işe başlamak isteyen ancak başörtü engeline takılan Şahin, 'Ülke olarak bu sorunu artık aşmalıyız. 17 yıllık emek karşısında bu diplomaya sahip oldum. Benim gibi başörtülü olan ve bu sebepten dolayı iş hayatına atılamayan arkadaşlarım var. Benim Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanında başörtülü fotoğrafım varsa bu mesleğim için gerekli olan belgede de olmalı. Bu olayı mahkemeye taşıyacağım ve hakkımı arayacağım. Yıllardır bu dayatma ile kendimiz olmayan biri gibi yaşamaya zorlandık. Ümit ediyorum bir an evvel bu sorunu çözüme ulaştırır ve toplumsal bir refaha kavuşuruz.' dedi.

'Çalışma hakkım gasp ediliyor' diyen Özlem Şahin, sadece üyelik için başörtü şartı arandığını ancak çalışma hayatında başörtü şartının aranmadığını, bunun da böyle bir yasağın ne kadar saçma olduğunu gösterdiğini söyledi.

ÜÇÜNCÜ MAĞDUR DA KAYSERİ'DEN

TMMOB'un başörtüsü nedeniyle mağdur ettiği bir diğer mühendis de Kayseri'den... Kayseri'de Gıda Mühendisi Alime Büşra Nur Sarıoğlu Canbulut, başörtülü olduğu için Gıda Mühendisleri Odası'na yaptığı üyelik başvurusunun kabul edilmediğini belirterek yöneticiler aleyhine 25 liralık tazminat davası açtı.

Canbulut, avukatı Seyit Ali Yüzgeç ve Mimarlar ve Mühendisler Grubu Kayseri Şube Başkanı Celal Dündar Selçuk ile birlikte basın açıklaması yaptı.

21 Aralık 2012 tarihinde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası'na üyelik başvurusu yaptığını belirten Canbulut, ekte sunduğu fotoğrafların başörtülü olması dolayısıyla başvurusunun kabul edilmediğini açıkladı.

Dünya görüşü, yaşam tarzı, kıyafet şekli, bedensel engeli gibi farklılıklardan ötürü insanların haklarından mahrum bırakılmalarının bir insanlık suçu olduğunu belirten Canbulut, şunları kaydetti: ''Bir kadının 5 sene okuyarak hak ettiği diplomasını sadece örtülü olduğu için kullanamaması, kadına yapılan manevi şiddetin en büyüğü olan ayrımcılık, kadınları sosyo ekonomik hayattan mahrum bırakmak ve çağdaşlık yolunda atılmış en yanlış adımdır. Bir fabrikada çalışma esnasında bone takmak suretiyle baş örtüsünü zorunlu kabul eden meslek grubunun imza yetkisini yine baş örtüsünden dolayı kabul etmemesi oldukça ironiktir. Daha demokratik  ve daha adaletli bir Türkiye Cumhuriyeti için, Gıda Mühendisleri Odası'na 25 liralık maddi ve manevi tazminat davası açmış bulunmaktayım. Temennim daha çok saygılı ve daha az şekilci bir Türkiye Cumhuriyetidir.''

BİR VAKA DA BURSA'DA YAŞANMIŞTI

TMMOB, daha önce de Bursa'da özel bir şirkette çalışmak isteyen Gıda Mühendisi Betül Koç'un başvurusunu başörtüsü nedeniyle kabul etmemişti. Betül Koç da işe girmek istediği firmada işe başlayamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 14:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
oya turan
oya turan - 6 yıl Önce

95 ege gıda mezunuyum,geçmiş senelerde benim de yaptığım başvuruyu başörtüsüsebebi ile geri çevirdiler.asistdan@hotmail.com

banner39

banner36

banner37

banner35