banner15

İklim değişlikliği sağlığı tehdit ediyor

Son yıllarda sıcaklık artışına bağlı oluşan hastalıklar sebebiyle tarım işçileri ölümlerinde büyük artış kaydedilirken ısınma ekonomiye de ciddi zarar veriyor

İklim değişlikliği sağlığı tehdit ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Amerika'da son yıllarda artan işçi ölümlerinin sebebinin aşırı ısınmaya bağlı kronik böbrek hastalıkları olduğu belirtiliyor.

El Salvador Nefroloji Derneği'nin verdiği rakamlara göre San Salvador başta olmak üzere Orta Amerika genelinde binlerce insanı etkileyen ısı artışı sebebiyle son 20 yılda 20 bin kişi hayatını kaybetti. Özellikle şeker kamışı tarlalarında çalışan işçilerin 42 dereceye varan sıcaklıkta böbreklerinde kan basıncının azalması ve ürik asit salgısındaki sorunlar nedeniyle ciddi oranda ölüm vakalarına rastlanıyor.

İşçi ölümlerinin sıcak sebebiyle gerçekleştiği yönünde bilim dünyasında henüz bir fikir birliği yok. Bazı bilim çevreleri özellikle epidemiyoglar ölümleri bulaşıcı hastalıklara bağlıyor.

Sıcaklık artışı sebebiyle tarımdaki verim düşüşü sadece Orta Amerika'ya has değil. Güneydoğu Asya'da da son üç yılda yüzde 25'e varan verim düşüklüğünden söz ediliyor. Ayrıca 2045 yılına kadar dünyanın yarısının aşırı sıcaklıklar nedeniyle risk altında olacağı belirtiliyor. Sıcaklığın en çok Ortadoğu, Karayipler, Batı Afrika ve Güneydoğu Asya'da etkili olacağı ifade ediliyor.

ABD'de Berkeley ve Stanford üniversitelerinde yapılan bir araştırmaya göre 2100 yılına kadar küresel ısınma nedeniyle sosyal refahın azalması ve ticaret yoğunluğunun düşmesi sonucu gelirlerde yüzde 23 düşüş bekleniyor.

Küresel ısınmanın en çok tarım sektörünü etkileyeceği belirtiliyor. Kapalı alanlarda çalışanların soğutma faaliyetleri ile çalışma saatlerinde yüksek ısıdan korunduğu ancak bu faaliyetler için kullanılan araçların da küresel ısınmayı tetiklediği kaydediliyor.

Tarım sektöründe ise açık havada çalışıldığı için artan sıcaklıklar işçilerde çeşitli hastalıklara neden oluyor. Özellikle belli bölgelerde işçi ölümleri ciddi şekilde artıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 12:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35