banner39

İKT gündeminde Libya var

İslam Konferansı Teşkilatı, Libya gündemiyle acil toplantıda bir araya geldi

Genel 08.03.2011, 16:36 08.03.2011, 16:36
İKT gündeminde Libya var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İslam Konferansı Teşkilatı Daimi Temsilcileri Büyükelçiler seviyesinde Cidde’de bulunan İKT Genel Merkezinde bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu, krizin başlangıcından beri İKT’nin yaptığı girişimleri hatırlattı. İhsanoğlu uluslararası kanunların en temel görevinin vatandaşlarının yaşam hakkını, özgürlüğünü ve güvenliğini garantiye almak olduğunu hatırlatarak Cenevre’de geçtiğimiz günlerde toplanan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları konseyinin kararından hareketle sivillere karşı yürütülen askeri müdahalenin insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu ifade etti. Genel Sekreter ayrıca, Libya’da sivillerin korunması amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulması hususunda uluslararası toplum tarafından yapılan çağrılara destek verdi.

Genel Sekreterin Libya’nın Tunus ve Mısır sınırlarına gönderdiği insani yardım tespit heyetlerinin raporlarının sunulduğu toplantıda konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Atta Mennan ise sınır bölgelerinde gıda, barınma ve sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyaçtan daha önemli olanın yerlerinden edilmiş insanların ülkelerine ulaştırılması olduğunu ifade etti.

Toplantıda Libya adına konuşan daimi temsilci Ahmed El Şakle, Libya’nın ulusal egemenliğine karşı bir takım komplolar sonucu saldırılar yapılmakta olduğunu ve Libya’nın ülke bütünlüğüne yönelik her türlü dış müdahaleyi şiddetle reddettiklerini söyledi.

Toplantı sonunda Genel Sekreterin 22 Şubat tarihli açıklamasına atıfla çıkan sonuç bildirgesinde sivillere karşı aşırı güç kullanımını şiddetle kınandı ve yaşanan insanlık trajedisinin İslami ve insani hiçbir değerle bağdaşmadığı belirtildi. Libya halkının mahvına ve ülkedeki yabancıların göç etmesine sebep olan bu olayların, insan hakları ve insani hukuk kurallarına aykırı olduğunun altı çizildi. Bu vesileyle Libya hükümeti acil olarak bu sivillerin hedef olduğu bu şiddeti sona erdirmeye davet edildi.
    Tüm uluslararası teşkilatlar acil ve etkili bir biçimde Libya’da süregelen bu insani duruma yardıma davet edildi. İKT üye ülkeleri ise Genel Sekreterliğin koordinasyonunda Libya’ya acil insani yardıma davet edildi. Ayrıca uluslararası kamuoyundan Libya’nın Tunus ve Mısır sınırlarında biriken yerlerinden edilmiş insanların tahliyesi konusunda yardım talep edildi.
    Toplantının sonuç bildirgesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin alacağı karara bağlı olarak BM’nin öncülüğünde uygulanabilecek “uçuşa yasak bölge” oluşturulması da dahil olmak üzere çeşitli önerileri ele almak ve Libya’daki son durumu görüşmek üzere Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı yapılması çağrısında bulunuldu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?