banner15

İlaç firması Pfizer'e 84,2 milyon Sterlin ceza

İngiltere’deki Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) tarafından ilaç şirketi Pfizer’a 84,2 milyon sterlin ceza kesildiği açıklandı.

İlaç firması Pfizer'e 84,2 milyon Sterlin ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’deki Rekabet ve Piyasalar Otoritesinden (CMA) yapılan açıklamada ülkenin sağlık sistemine (NHS) anti epilepsi ilaçlarını yüksek fiyatla faturalandırılması nedeniyle ilaç şirketi Pfizer’ın 84,2 milyon sterlin ödemesine karar verildiği belirtildi.

İngiliz regülatör aynı zaman Flynn Pharma adlı dağıtımcı şirkete ise anti epilepsi ilacının fiyatının 2012 yılında artırması nedeniyle 5,2 milyon sterlin para cezası verdi.

CMA Soruşturma Komitesi Başkanı Philip Marsden konuya ilişkin olarak, “Şirketler açık bir şekilde binlerce insanın ihtiyaç duyduğu ilaçları yeniden markalama ile fiyat artırma fırsatı olarak görüp, kötüye kullanıyorlar. Bu inanılmaz fiyatlar NHS’e ve vergi mükelleflerine milyonlarca sterline mal oluyor” dedi.

Pfizer’den karara ilişkin yapılan açıklamada ise regülatörün bulgularının doğru olmadığı öne sürülerek CMA’nın para cezasının temyize götürüleceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 10:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48