İlham Aliyev 'yılın yolsuzu' seçildi

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, ''yılın yolsuzu'' seçildi. Yolsuzluk dalında dereceye giremeyen isimlere ise mansiyon verildi

İlham Aliyev 'yılın yolsuzu' seçildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yolsuzlukları izlemek için kurulan Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2012 raporunda, dünyanın yaklaşık üçte ikisinde yüksek oranda yolsuzluk yapıldığını açıkladı.

Yolsuzluk dalında her yıl çeşitli ödüller dağıtan örgütün Organize Suç ve Yolsuzluk İzleme Projesi, 2012 yılında yolsuzluk dalında birinciliğe İlham Aliyev'i layık gördü. Dereceye giremeyen isimlere ise mansiyon verildi. Mansiyon ödülleri Kosova doğumlu sigara ve uyuşturucu kaçakçısı Naser Kelmendi, Karadağ Başbakanı Milo Djukoviç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırp işadamı Miroslav Mikoviç, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov ve Sırp uyuşturucu kaçakçısı Darko Sariç'e gitti.

Saraybosna ve Bükreş merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve ailesine layık görülen ödülün, ülkenin en kârlı işletmelerini sistematik olarak ve yıllarca ellerinde tutma konusundaki azim ve kurnazlıklarına binaen verildiğini açıkladı. Örgüt, Aliyev ailesinin Azerbaycan dışındaki birçok şirketin gizli sahibi olduğunu da ortaya çıkardı. Örgütün ulaştığı bilgilere göre Aliyev ailesinin Panama ve Çek Cumhuriyeti'nde şirketleri bulunuyor.

Öte yandan, Azerbaycan yönetiminin de boş durmayarak ticari şirketlerle ilgili bilgilere ulaşmayı zorlaştıran bir yasayı parlamentodan geçirdiği bildiriliyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, özellikle ''opak'' ülkelerdeki yolsuzlukları ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Örgüt, yolsuzlukları ortaya çıkarmak için hacker'larla çalışmaktan da çekinmiyor. Zira, yolsuzluklarla mücadelenin büyüyen bir sektör olduğunu, ucuza getirilmemesi gerektiğini düşünüyorlar.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, şu sıralar daha büyük projelerle ilgileniyor ve Aliyev'i koltuğundan edecek müstakbel adayların tespiti için karanlık bağlantılar kurup veri toplamakla meşgul.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2013, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35