banner39

İlk defa ev alacaklara devlet desteği

Başbakan Davutoğlu, "Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak" dedi

Genel 27.01.2015, 23:11 28.01.2015, 07:22
İlk defa ev alacaklara devlet desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnşaat Sektörü Zirvesi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu konut almak için bankada para biriktirenlere devletin destek olacağını açıkladı. Davutoğlu, "Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı İnşaat Sektörü Zirvesi'nde sektör temsilcilerine hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında, ilk kez tek bir sektör bazında, kendisinin 8 bakanla bizzat katıldığı ve 5 önemli sektör kuruluşunun sunuşlar yaptığı örnek bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek toplantıda, üzerinde çalışmakta oldukları imar yasası tasarısıyla ilgili sunuşların, görüşlerin ele alındığını ifade etti.

Gerek kurumlara isim olarak gerekse sektöre verilmiş kanunlara bakıldığında, üç kavramın dikkati çektiğini, bu kavramların inşaat, imar, müteahhitlik olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Üçünün de insanı diğer varlıklardan farklılaştıran özellikleri var. Tarih boyunca bir tek insanoğlu, inşaat yapabilme kabiliyetine sahip olmuştur. Sıfırdan bir şeyi, taş taş üstüne koyarak inşa faaliyetini gerçekleştirebilecek başka varlık yok. Yine imar bir tek insanoğlunun eliyle estetik boyut kazanan inşa faaliyetidir. Onun için İbn-i Haldun, imarı, imar etmek ile medeniyet arasında doğrudan irtibat kurar. İnsanoğlunu diğer varlıklardan ayıran medeniyet kurma özelliği, imarla ilgilidir,  imar etmeyle ilgilidir. Allah’ın verdiği doğa ham maddesinden bir şekilde ona uyumlu, onunla bütünleşik bir inşa faaliyeti yapmanın adıdır, imar." 

Müteahhitlik kavramının etrafında, bazen çok yanlış algıyla tartışmalar yapıldığını, bu kavramının kökeninde ahit olduğunu anlatan Davutoğlu, "Yani ahitleşerek, taahhüt ederek karşılıklı olarak insanların güveni esasında bir iş ve sektör. Çok saygın insanoğlunu insanoğlu yapan, şehirlerimizi, mekanları şehir kılan, şehirleri medeniyet kılan medeniyetten söz ediyoruz.  Dolayısıyla bu etik, felsefik arka plan ile modern çağdaş teknolojilerin kesiştiği yerde, bu sektör Türk ekonomisinin de insanlığın da lokomotif sektörü olarak hak ettiği yerini almıştır" diye konuştu.

İnşaat sektörünün, ilk çağlardan bugüne kadar olmadığı tarih dilimi bulunmadığını anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Başka mesleklerin olmadığı dönemler var ama inşaat sektörü ilk andan itibaren var ve hep olacak. Dolayısıyla inşaat sektörü etrafında bizim bu konuya yaklaşımımız, hem ülkemizin kalkınması, hem milletimizin onurlu, vakur bir şekilde çağdaş konutlarda, çağdaş şehirlerde yaşaması hem de ekonomimizin küresel ekonomik güçlerle rekabet etmesi bakımından en kritik sektörden bahsediyoruz. Bu sebeple inşaat sektörünün en kıymetli temsilcileriyle ki sadece bu salonda değil, bu sektörde küçük ölçekli işletmelerin oranı yüzde 86’yı buluyor, bu sektörde işletmelerinin tümünün burada temsilcileri var, bakan arkadaşlarımızla, yetkili bürokratlarımızla, bu konuyu bu kapsamda almamızın sebebi hepimizin geleceğini ilgilendiriyor, olması."

"KÖRFEZİN TÜM PETROLLERİ İSTANBUL'UN DEĞERİNİ KARŞILAMAZ"

Konuşmasında İstanbul'un değerine vurgu yapan Başbakan Davutoğlu, "Bu aziz vatan her bir köşesiyle bir hazinedir. Körfezin bütün petrolleri bize verilse İstanbul'un değerini karşılamaz. Bir tek İstanbul dahi bütün o petrol kaynaklarından çok daha değerlidir. Büyük bir hazinedir. Biz bu hazineyi bir büyük hammadde olarak değerlendirip en iyi şekilde planlamamız lazım. Bir mekan ham maddesini en iyi planlamayla en iyi müşavirlik hizmetleriyle bir inşaa faaliyetine dönüştürüp ondan da bir medeniyet ve şehir çıkarma projesi. Bu sürecin her aşamasının sağlıklı işlemesi lazım" diye konuştu.

"GİRDİĞİNİZ HER İŞTE KAMU SİZE HAK EDİŞİNİZİ, ÖDENEKLERİNİZİ VAKTİNDE VERECEK"

İnşaat sektörü temsilcilerine hitap eden Davutoğlu, bürokratik süreçler konusunda temsilcilere kolaylık sağlanacağını açıklayarak "Proje Takip, Kamu İhale Kanunu'ndaki dile getirdiğiniz hususlar tek tek ele alınacak. Özellikle de bu bürokrasinin basitleşmesi, kuralların net koyulması çerçevesinde biz üzerimize düşeni yapacağız. Şu ana kadar kamunun 31 Aralık itibariyle özellikle kara yolu ulaştırma alanında hiçbir mütehayyite borcu yok. Girdiğiniz her işte kamu size hak edişlerinizi, ödeneklerinizi vaktinde verecek. Bu devletin teminatıdır. Ama karşılığında da şunu beklemek bizim hakkımızdır. Sadece bir projeyi almak için düşük fiyatlar teklifler vererek daha sonra bu düşük tekliflerle aldıktan sonra tekrar tekrar yeni düzenleme talep etmek ya da kaliteden feragat etmeye başladığımızda güven sarsılmaya başlar. Hep beraber işimizin en iyisini bürokratik süreçlerin en kolayını gerçekleştirmek durumundayız" ifadelerini kullandı.

"ÖNEMLİ OLAN TARAFLARIN AYNI BİLİNÇLE UYGULAMAYA SAHİP OLMASI"

İş kazalarının en çok inşaat sektöründe meydana geldiğini belirten Davutoğlu, "Bir başka etik ve insani alan ise iş sağlığı ve güvenliği meselesi. İnşaatlarımızda son dönemde bu asansör kazalarından sonra bizzat meseleyle ilgilendiğimde gördüğüm husus şu ki en fazla iş kazaları inşaat sektöründe oluyor. Bu da büyük şirketlerden daha çok küçük şirketlerdeki ve eski usül çalışmalardan kaynaklanan hususlar. Bu konuda bütün inşaat sektörümüzün küçük işletlemeleri de içine alacak şekilde çok ciddi bir eğitimden geçirilmesine ihtiyaç var. Kanunu çıkarmak kolaydır. Kanun hakkında konuşmak da kolaydır. Önemli olan kanunun uygulanması esnasında bütün tarafların aynı bilinç ve kararlılıkla o uygulamaya sahip çıkmasıdır" şeklinde konuştu.

"KESİNLİKLE BİR RANT VERGİSİ DEĞİLDİR"

Son günlerde çok tartışılan İmar Yasası hakkında konuşan Davutoğlu, herhangi bir rant vergisi olmadığını savunarak "Kentsel dönüşüm, insani ve çağdaş şartlarda bir kentte vatandaşlarımızın yaşaması için zaruridir. Kentsel dönüşüm, tarihi dokunun ve mekanın korunması içinz zaruridir. İmar Yasası ile ilgili kamuoyunun bilgisi ve yanlış anlaşılmaları giderilmesi için vurgulamak istiyorum. Bu kesinlikle bir rant vergisi değildir. Herhangi bir yerde bir arazi, bir mülk edinmiş olan vatandaşımızın ya da şirketimizin zamanla orada kazandığı değerin vergilendirilmesi değildir. İmar planı geçmişse imar planı dolayısıyla yeni yapılaşma hiç olmamışsa zaten bir şey söz konusu değildir. İmar planı geçtikten sonraki herhangi bir değer artışından vergi alınması kesinlikle değildir. Sadece var olan imar planı istisnai olarak bireysel bir taleple bir kişi tarafından taleple kamu otoritesi kullanarak imzayla bir değer artışı orada devreye girecek bir husustur" açıklamasında bulundu.

"NE KADAR BİRİKTİRMİŞSE DEVLET ONA YÜZDE 15 - 20 KATKIDA BULUNACAK"

Konut alacaklara devletin yüzde 15 oranında destek vereceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Konut kredilerinde mecburi olarak ilk yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devlet; yüzde 15, yüzde 20 nispetinde katkıda bulunacak. Çeyiz hesabı ilan etmiştik hatırlarsanız. Benzer şekilde konut almak için para biriktiriyorum diyen bir vatandaş, para biriktirmeye başlarsa bir hesapta o parada 3 yılda, 5 yılda ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak"

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?