banner39

İlk Kürtçe şarkı yarışması başladı

İlk Kürtçe şarkı yarışması olan Strana Xwve Bêjê (Sen Türkünü Söyle) TRT'nin Kürtçe Kanalı TRT Şeş'de başladı. Türkülerini barışa ve kardeşliğe katkı için söylediklerini belirten 16 yarışmacı, uzun süre izleyiciler tarafından alkışlandılar

Genel 08.03.2011, 09:21 08.03.2011, 09:42
İlk Kürtçe şarkı yarışması başladı

TRT Şeş (TRT 6) tarafından düzenlenen Kürtçe türkü yarışması Strana Xwe Bêjê (Sen Türkünü Söyle) önceki gece izleyiciyle buluştu. Türkiye'nin 7 bölgesinin yanı sıra Almanya, İsveç ve Irak'da yapılan elemeler sonucunda dereceye giren 16 kişi, yarışmaya katılmaya hak kazandı. Son derkece heyecanlı olan adaylar, ilk bölümde puanları toplayarak haftanın birincisi olabilmek için çaba harcadılar. Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de programa izleyici olarak katıldı. Program sırasında Kürtçe bilmeyen izleyiciler için Türkçe tercüme de yapıldı. Yarışmaya Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinden katılan ve uzun süre izleyiciler tarafından alkışlanan Maria Çakmak, çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi.

EV HEDİYE EDİLECEK

Yarışmacılar, söyledikleri birbirinden güzel türkülerle adeta izleyenleri büyülediler. Sait Yusuf, Kadir İpek ve Yekpun'un jüri üyeliğini yaptığı yarışmada, jüri puanları ve seyirci sms'leri ile birinci belirlenecek. Haftalar sonunda birinci olacak yarışmacıya TOKİ'nin desteği ile bir ev hediye edilecek.

Kardeşliğin sembolü

insanların kendi dillerinde şarkı söyleyebilmesinin Türkiye'ye büyük katkı sağlayacağını belirten sunuculardan Berfin Türkan, "İnsanlar kendi dillerinde star olabilecekler. Bu da olumlu ve güzel bir şey" dedi. Yarışmanın özel kanallardaki yarışmalarla kıyaslanmaması gerektiğini ifade eden Berdan Mardini ise"Yarışma bir mesaj veriyor. Program barışın ve kardeşliğin sembolüdür. Diğer yarışmalar pop star'dı. Albümler yapılıyordu. Burada albüm yapma değil de, onlara bir şey kazandırma var. Onlara ev hediye ediliyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (1)
erkan 12 yıl önce
sana kızgınım oldugun yol olman gereken yol degl ...marıa yanı merve sevdıgım bı ınsan ınsallah herzaman ıcın sadece allahın hosnud olucagı bı yol ızlemesını temmenı edıyorum...hayatınde müzikle degıl de ıbadetlerıyle zamanını gecırmesını hep ıstemısımdır merve ben erkan agrılı genede yolun açık olsun güllüm...allaha emenet kal 544 802 00 04
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?