banner39

İlk tanıklar: Sürgün subaylar

TBMM Darbe Komisyonu ilk tanıkları belirledi. 83 ve 85 yaşındaki Numan Esin ile Ahmet Er, ihtilal sonrası görüş ayrılığı nedeniyle yurt dışına sürgüne gönderilmişti.

Genel 24.05.2012, 02:04 24.05.2012, 09:47
İlk tanıklar: Sürgün subaylar

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu ilk tanıklarını belirledi. 27 Mayıs ihtilaline ilişkin olarak ilk olarak Milli Birlik Komitesinin hayatta kalan iki üyesi Numan Esin ve Ahmet Er’in bilgisine başvurulacak.

83 yaşındaki Numan Esin, 27 Mayıs darbesine İstanbul Birinci Ordu Harekat Başkanlığında Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle katılmıştı. 13 Kasım 1960'da Milli Birlik Komitesinin parçalanması üzerine Madrid'e sürgüne gönderilen Esin, iki yıl sonra Türkiye'ye döndü. 1965 seçimlerinde Alpaslan Türkeş’in Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nden aday oldu ancak milletvekili seçilemedi. "Devrim ve Demokrasi Bir 27 Mayısçının Anıları" adlı bir kitap da yazdı.

Ahmet Er de, Binbaşı rütbesiyle 27 Mayıs’a katıldı ve Milli Birlik Komitesindeki görüş ayrılığı nedeniyle yurt dışına gönderilen 14’ler arasında yer aldı. İki yıl süreyle Libya’da kaldı. 1965'te Alpaslan Türkeş'le birlikte siyasete atıldı. 12 Eylül’de yargılandı. 85 yaşındaki er, Muhsin Yazıcıoğlu’nun partisi BBP’de de görev yaptı.

DEMİREL TEK İSİM

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu üyesi İdris Şahin, Süleyman Demirel'in 1960 ihtilalini, 1971 muhtırasını, 1980 darbesi ve 28 Şubat sürecini yaşayan tek isim olduğunu, bu nedenle de bilgisine mutlaka ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

12 Eylül darbesine ilişkin Alt Komisyon Üyesi CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ise, 12 Eylül'e giden yolda Abdi İpekçi'den başlayan bir süreç olduğunu belirterek, Mehmet Ali Ağca ile Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı’nın da dinlenmesini istedi.

12 Eylül darbesinin alt komisyon Başkanı Naci Bostancı da Süleyman Demirel, Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya, Rahşan Ecevit, Deniz Baykal, mahkeme başkanlarını ve gençlik hareketlerinin lideri konumunda olan kişileri, dinleyeceklerini söyledi.

Kaynak : Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?