banner39

İlk teravihte camiler doldu, taştı

Ramazan'ın başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında vatandaşlar camileri doldurdu.

Genel 27.06.2014, 22:32 17.06.2015, 23:20
İlk teravihte camiler doldu, taştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bolluk ve bereket ayı Ramazan'ın ilk teravih namazında camiler doldu taştı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar ilk teravih namazı için camilere akın etti. Kadınlardan çocuklara kadar cami avlularını dolduran vatandaşlardan kameralara ilginç görüntüler yansıdı.

ANKARA

Ankara’da tarihi Hacı Bayram-ı Veli Camii’ni dolduran vatandaşlar, ilk teravih namazını huşu içinde kıldı. Af ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı kılınan ilk teravih namazıyla başladı. İ

lk teravih namazını tarihi camilerde kılmak isteyen vatandaşlar, erken saatlerden itibaren camilere akın etti. Hacı Bayram-ı Veli Camii saatler öncesinde doldu.

Caminin içerisinde yer bulamayan cemaatin bir bölümü ise namazını dışarıda kıldı. Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, ilk teravih namazını huşu içinde kıldı.

Teravih namazının ardından Hacı Bayram-ı Veli Camii’nden ayrılan vatandaşlar, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldıkları için duydukları sevinci ve huzuru ve mutluluğu dile getirdi.

DİYARBAKIR'DA HALK CAMİLERE AKIN ETTİ

Diyarbakırlılar, Ramazan ayını kıldıkları ilk teravihle karşıladı. Yenişehir ilçesindeki Ofis Camii'ne akın eden vatandaşlar önce vaaz dinledi.

Ezanın okunmasıyla yatsı namazını kılan cemaat daha sonra ilk teravih için saf tuttu. Namaza çok sayıda çocuk büyükleriyle birlikte camiye geldi.

ŞANLIURFA

Ramazan'ın başlaması dolayısıyla inanç turizminin önemli merkezlerinden ''Peygamberler Şehri'' Şanlıurfa'da kılınan ilk teravih namazında vatandaşlar camileri doldurdu.

Şanlıurfa'da Kentin en önemli dini mekanlarının başında gelen Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlar, yatsı namazı öncesi buradaki tarihi ve turistik mekanları ziyaret ederek, Hz.İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mağarada dua etti.

Teravih namazı öncesinde tarihi Balıklıgöl'deki camilerin yanı sıra Eyyüp Peygamber Camisi ve tarihi Ulu Cami'de yoğunluk yaşandı.

Gece hava sıcaklığının 30 derece civarında olduğu kentte, vatandaşlar camileri doldurdu.

Vatandaşlar, Kur'an'ı Kerim okuyup, dua ederek, vaaz dinleyerek namaz saatini bekledi.

Yatsı ezanıyla birlikte her yaştan çok sayıda kişi, camilerde saf tutarak, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

Kentin ve bölgenin en önemli dini inanç merkezleri arasında yer alan Balıklıgöl Yerleşkesi, namaz dolayısıyla kent merkezinin yanı sıra Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır gibi çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı.

BURSA

Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti Bursa'da, af ve mağfiret ayı Ramazan ayı kılının ilk teravih namazıyla başladı. Ramazan ayının ilk teravih namazında vatandaşlar camileri dolduran Bursalılar, teravih namazı için özellikle kentteki tarihi camileri tercih etti. Ulucami, 1. Murat Hüdavendigar Camii ve Yeşil Camii Bursalılar'ın en fazla ilgi gösterdiği camiler arasında yer aldı.

Kentteki camilerde Ramazan ayının başlaması dolayısıyla teravih namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okundu.

Bazı vatandaşlar ordunun sefere giderken ve döndükten sonra topluca namaz kılmak için kullandığı 600 yıllık tarihi Namazgah'ta yıldızlar altında namaz kılmanın heyecanını yaşadı.

İlk teravih namazını tarihi camilerde kılmak isteyen vatandaşlar erken saatlerden itibaren camilere akın etti. Bursa Ulu Camii, saatler öncesinden doldu. Tarihi caminin minarelerine 'Helal kazan, helal ye' yazılı mahya asıldı. Bazı vatandaşlar da ilk teravih için Namazgah'taki ecdad yadigarı mescidi tercih etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yenilenen ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk dönemlerinde orduların sefere gidiş ve dönüşlerinde topluca namaz kılmak için kullandığı 600 yıllık tarihi Namazgah'ta bu sene de teravih kılınıyor.

Vatandaşlar, yıldızların altında serin havada teravih kılmanın tarif edilemeyeceğini söyledi. Yıldırım ilçesindeki tarihi Namazgah mescidi, ilk günden dolup taştı. Mihrap ve minberi mermerden olan ve üstü açık tarihi mekanı dolduran kalabalık, huşu içinde namaz kaldı.

HAKKARİ'DE İLK TERAVİH

Hakkari, Van, Bitlis ve Muş'ta Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen vakitlere göre en erken orucun açılacağı Hakkari'de Ramazan ayının ilk teravih namazı için vatandaşlar kentteki camilere akın etti.

Çocuklarıyla birlikte kent merkezindeki Hacı Sait camisine giden vatandaşlar, 11 ayın sultanı Ramazan'ın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.

VAN

Teravih namazının en erken kılındığı kentlerden biri olan Van'da da ilk teravih namazının coşkusu, merkezdeki Ulu Cami, Hz. Ömer Cami ve Yukarı Norşin Cami'nde yaşandı. 

Kentin en büyük camilerinden olan Hz. Ömer ve Ulu camilerinde hatimli teravih namazı kılınırken, diğer camiler de vatandaşlarla dolup taştı. Tüm camilerde teravih kılmak isteyen kadınlar için ayrı bir alan oluşturulurken, aileleriyle birlikte camilere gelen çocuklarda ilk teravih namazını kıldı. 

Bitlis'in Tatvan ilçesi ile Muş merkezdeki camilere akın eden vatandaşlar da, birlikte teravih namazı kılmanın mutluluğunu yaşadı.

ELAZIĞ

Elazığ'da İzzetpaşa Camisi'ne giden vatandaşlar, sıcak hava nedeniyle namazlarını avluda kıldı

Elazığ İzzetpaşa Camisi'ne giden vatandaşlar, sıcak hava nedeniyle teravih namazlarını avluda kılmayı tercih etti. Namaz dolayısıyla caminin avlusuna görevliler ve vatandaşlar tarafından hasır serildi.

Avluda oturan vatandaşlar Kur'an-ı Kerim okuyup, dua ederek namaz saatini bekledi.

Yatsı ezanıyla her yaştan çok sayıda kişi saf tutarak, Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?