banner39

İlker Başbuğ'dan rütbe açıklaması

Ergenekon davasında müebbet hapse mahkum edilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “rütbe sökülmesi” iddialarına ilişkin açıklama yaptı

Genel 11.08.2013, 18:05 11.08.2013, 20:01
İlker Başbuğ'dan rütbe açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasında müebbet hapse mahkum edilen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “rütbe sökülmesi” iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bizim için asıl önemli olan, Türk milletinin gönlünde ve yüreğinde kazandığımız rütbeler ve makamlardır. Bu rütbe ve makamlar da, hiçbir mahkeme kararı ile sökülüp, geri alınamaz” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, internet sitesi üzerinden rütbelerinin sökülmesine ilişkin iddialara cevap verdi.

Başbuğ, “Askeri Ceza Kanunu’na göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma cezasının niteliği, hükümlünün silahlı kuvvetlerle ilişkisinin kesilmesidir. Yani askeri rütbe ve memuriyetinin kaybedilmesidir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunduğu süre boyunca bile hiçbir zaman rütbe ve makam peşinde olmayanların, sadece devlete, millete ve orduya sadakatla hizmet etmeye çalışanlar için bu kanun hükmünün uygulanmasının hiçbir anlamı ve önemi yoktur. Birer emekli asker olarak bugün omuzlarımızda ne rütbe taşıyoruz, ne de askeri memuriyete sahibiz. Varsın, silahlı kuvvetlerin bugün bizlere sağladığı bazı olanları da kaybedelim. Üzerinde konuşmaya bile değmez. Bizim için asıl önemli olan, Türk milletinin gönlünde ve yüreğinde kazandığımız rütbeler ve makamlardır. Bu rütbe ve makamlarda, hiçbir mahkeme kararı ile sökülüp, geri alınamaz” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?