İmam-Hatip kayıtları başladı

İmam-Hatip ortaokullarına 2012-2013 öğretim yılı öğrenci kayıtları, 17 Ağustos 2012 tarihine kadar yapılabilecek

İmam-Hatip kayıtları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması kapsamında gelecek sene öğrenci alacak İmam-Hatip ortaokullarına kayıtlar, 17 Ağustos'a kadar yapılabilecek.

"4 4 4" yasasına göre tüm resmi ilköğretim kurumları ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak düzenlendi. Kanuna göre imam hatip ortaokulları bağımsız açılabileceği gibi imkan şartların gerekli kıldığı durumlarda imam hatip liseleri bünyesinde de açılabilecek.

İmam hatip ortaokullarına 2012-2013 öğretim yılı öğrenci kayıtları, 17 Ağustos 2012 tarihine kadar yapılabilecek. Kayıtlar sonunda ortaya çıkan öğrenci sayılarına göre okul açma ve dönüştürme planlaması yeniden değerlendirilecek.

Çocuğunun kaydını imam hatip ortaokuluna yaptırmak isteyen veliler, ikametgahlarına en yakın imam hatip ortaokuluna dilekçeyle başvuracak. Bu okullara kayıt ve nakillerde adres kontrolü yapılmadığından kayıt ve nakiller e-okul üzerinden velisinin başvurusu üzerine okul yöneticileri tarafından süresi içinde yapılacak.
Birden fazla imam hatip ortaokulu bulunan yerlerde il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince okul kayıt bölgeleri oluşturulacak.

Okul kayıt bölgelerinin oluşturulmasında bakanlığın stratejik planında yer alan hedefler dikkate alınarak sınıf mevcutlarının ideal seviyede tutulması ve öğrencilerin ikametgahlarına en yakın okullara yerleştirilmesi sağlanacak, hiçbir veli ve öğrenci mağdur edilmeyecek.

Bağımsız olarak açılan imam hatip ortaokullarının adlandırma tabelalarının yazılmasında Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliği esas alınacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 12:01
banner53
YORUM EKLE

banner39