banner39

'İmam-Hatip okullarını halk yapar'

ÖNDER Başkanı Korkut, yeniden açılacak olan İmam-Hatiplerin orta kısmı için doğacak ihtiyacın vatandaş tarafından rahatlıkla karşılanabileceğini söyledi

Genel 06.03.2012, 17:42 06.03.2012, 17:42
'İmam-Hatip okullarını halk yapar'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İmam-hatip Liseleri Mezunları ve  Mensupları Derneği (ÖNDER) Başkanı Hüseyin Korkut, yeni eğitim sistemiyle birlikte İmam-Hatipler için doğacak bina ihtiyacının halk tarafından rahatlıkla karşılanacağını belirtti.

T24'e konuşan Korkut, "İmam-hatipler, 4+4+4 teklifi bu şekilde yasalaşırsa, orta kısımların yeniden açılmasına hazır mı?" şeklindeki soruya "İmam-hatip liselerinin orta kısmı kapatılınca ve katsayı adaletsizliği ortaya çıkınca öğrenci sayıları onda bire indi. Okul binaları başka okullara ve değişik kamu hizmeti veren kurumlara geçti. Binaların bir kısmı üstelik ya bir vakfa ait ya da MEB'e şartlı tahsisli, yani bu binalar ancak imam-hatip lisesi olarak kullanılabilir. Dolayısı ile ihtiyaç olunca bu okullar geri verilebilir.  Örneğin Kırklareli İmam-Hatip Lisesi vaktiyle 850'ye kadar öğrenci alabiliyorken şu an 250 öğrencisi var. Yani kapasitesi kullanılmıyor. Bazı okullarda, elbette ek derslik ihtiyacı olabilir, zaman içinde aşılabilecek bir sorun." cevabını verdi.

Korkut, 64 bin yeni dersliğin yapılması gerektiği yönündeki iddialar üzerine ise "Türkiye genelinde, MEB'in en çok üzerinde durduğu konulardan biri derslik meselesi. Elbette çok kolay değil. İHL’lerin binalarını şimdiye kadar halk yaptırdı. Hayırseverleri hem İHL’ler, hem de diğer eğitim binaları için hayır yapmaya teşvik ediyoruz." dedi.

Yeni İmam-Hatipler açma görevinin kendilerine verildiği yönündeki bir soruya "Hayır." cevabını vererek şunları söyledi: "Bu görev devlete ait. Biz bir sivil toplum kuruluşu olarak toplumun ihtiyaç duyduğu bu okulların sayısının artırılması konusunda talepte bulunuyoruz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde İHL’lere yoğun talep olduğunu biliyoruz. Bu konuda hem devletin, hem de hayırseverlerin okul yaptırmasına ihtiyaç var. Mevcut binalarda, İstanbul gibi belli yerlerde belki zorluklar olabilir, ama Anadolu’da okulların kapasiteleri müsait."

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?