banner39

İmamali Rahman, Şeb-i Arus'a katılacak

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Konya’da düzenlenecek Şeb-i Arus törenlerine katılacak.

Genel 16.12.2012, 18:26 16.12.2012, 18:26
İmamali Rahman, Şeb-i Arus'a katılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 28-29 Mayıs 2009 tarihlerinde Tacikistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin iadesi niteliğini taşıyan ziyaret, aynı zamanda Türkiye'nin Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıdığı 16 Aralık 1991'in 21. ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 20. yıldönümüne denk geliyor. Konya’da düzenlenecek Şeb-i Arus törenleri ve iki ülke iş dünyası temsilcilerini biraraya getirecek olan iş forumuna iştirak edecek olan Rahman'a Mevlana Üniversitesi tarafından fahri doktora verilecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen 20 yıllık süre zarfında Türkiye ile Tacikistan arasındaki dostane ilişkiler her alanda önemli mesafe katettiği belirtilerek, bu durumun gerek Orta Asya ve Avrasya kapsamında, gerek uluslararası örgütler çerçevesinde yakın bir işbirliği tesis edilmesini sağladığı kaydedildi. Açıklamada Cumhurbaşkanı Rahman’ın Türkiye ziyaretinin, Orta Asya’nın istikrarı bakımından kilit önemi haiz olan Tacikistan ile karşılıklı dayanışmanın bir kez daha en üst seviyede teyidine vesile olacağı vurgulandı.

Ziyaret vesilesiyle gerçekleştirilecek görüşmelerde, ikili siyasi ilişkiler ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması ve karşılıklı olarak yatırımların teşvik edilmesi için alınması gereken önlemler ele alınacak. Ayrıca bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Cumhurbaşkanı Rahman’ın ziyareti vesilesiyle imzalanacak anlaşmalarla, Türkiye ve Tacikistan arasındaki ilişkiler her alanda daha da üst seviyeye yükseltilecek.

Konuk Cumhurbaşkanı, ziyareti kapsamında Ankara’da 18 Aralık Salı günü gerçekleştireceği temasların öncesinde yarın Konya’da düzenlenecek Şeb-i Arus törenleri ve iki ülke iş dünyası temsilcilerini biraraya getirecek olan iş forumuna iştirak edecek. ayrıca Mevlana Üniversitesi tarafından verilecek fahri doktora törenine katılacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?