banner39

İmar oyunlarıyla İstanbul işgal altında

Başbakan Erdoğan'ın "Türlü oyunlarla şehirlerimiz işgal altında" sözleri üzerine gözler imarda dönen oyunlara çevrildi. Binalar kağıt üzerinde yapılan oyunlarla şehrin siluetini bozacak hale getiriliyor

Genel 01.04.2013, 13:04 01.04.2013, 13:04
İmar oyunlarıyla İstanbul işgal altında

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın "Planlarda emsal rakamlarıyla oynanıyor, şehirler işgal altında" çıkışından sonra uzmanlar emsalde dönen oyunları anlattı.

Erdoğan 4. Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda, "Şu anda plan notlarıyla emsallerle oynayanlar var. Belediyelerin içinde bunu görüyorum. AK Parti olarak 3 emsal azami ilkemiz olmalı. Plan notlarıyla oynayarak bunu 7'ye, 6'ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, bu millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin. Sahilleri, denizleri tehdit etmeyin. Şehirlerimiz gasp edildi, işgal altında. 'Biraz daha rant elde edelim, emsali 2,5- 3'e çıkaralım'dan vazgeçelim. 3'e vereceğimiz yer de vardır ama 3'e çıkarmayalım. Niye kentsel dönüşüm yapıyoruz? Şehirlerimiz gasp altında" dedi.

Peki, Başbakan Erdoğan'ın hedefinde kimler, hangi yerel yönetimler vardı?  TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, Başbakan'ın uyardığı emsal sihirbazlığının nasıl yapıldığıyla ilgili ilginç detaylar anlattı.

Taraf gazetesinden Ertan Altan'ın haberine göre, İstanbul'da durum Başbakan'ın söylediklerinden de kötü. 3 olan emsaller 10'a, 15'e bile çıkıyor. Bu İstanbul'un hemen her yerinde böyle. En dikkat çeken yer ise Büyükdere Caddesi.

İstanbul'daki alışveriş kulelerinin, iş merkezlerinin bir bölümü, Tayfun Kahraman'a göre kâğıt üzerinde 3 emsale göre yapılmış ancak farklı düzenlenen ruhsatlarla 3 emsal gösterilen yerde 10'a 15'e çıkılmış. Kahraman, İstanbul'da Zorlu, Kanyon, Safir ve birçok yerin bu durumda olduğunu söylüyor.

İŞLER NASIL DÖNÜYOR?

Emsal sihirbazlığı, topografya ile yapılıyor. Tayfun Kahraman daha iyi anlaşılması için Taksim'deki Park Otel örneğini verdi. Yükseklik için hesaplanacak kot, İnönü Caddesi. Ama kot farkından doğan katlar "emsal harici" sayılıyor. Yeni yapılan Armani Konakları da aynı yöntemle emsal arttırıyor ve inşaat TMMOB tarafından mahkemeye verildi.

Tayfun Kahraman'ın yaklaşık olarak söylediği rakamlara göre, kâğıt üzerinde 2,8 emsali olan Zorlu binası aynı yöntemlerle 10 emsale kadar çıktı. Safir'in ise 2,5 olan emsali 6,5 oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?