banner39

IMF başkanına Yunan öfkesi

Yunan siyasi partileri, Yunanistan halkını daha fazla vergi ödemeye çağıran Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'a tepki gösterdi. Parti liderleri Lagarde'ın Yunan halkına hakaret ettiğini öne sürdü.

Genel 28.05.2012, 08:52 28.05.2012, 08:52
IMF başkanına Yunan öfkesi


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’ın “Yunanların sempati beklememesi ve vergilerini ödemesi gerektiği” şeklindeki sözleri Atina’da yankı bulmaya devam ediyor.

Yunanların internette protesto için kampanya başlattığı Lagarde’a bir tepki de Sosyalist PASOK partisi lideri Evangelos Venizelos’tan geldi: “Bayan Lagarde’ın kullandığı tonla ilgili olarak, bunun saldırgan ve kabul edilemez olduğunu belirtmiştim. İnternetten de dahil olmak üzere çok fazla tepkinin gelmesi, Bayan Lagarde’ı düzeltme yapmaya mecbur bıraktı. Bundan memnunum, çünkü bu onun onurlu bir ülkenin onurlu insanlarını dikkate aldığını gösteriyor.”

Yunanistan’da memorandum karşıtı Radikal Sol Koalisyon’un (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras’la geçtiğimiz hafta Paris’te görüşen Fransız aşırı solun lideri Jean-Luc Melenchon da Lagarde’ı eleştiri yağmuruna tuttu: “Yunanistan halkına karşı nasıl böyle konuşabilir? Yunanların durumu hakkında bu kadın ne biliyor? Vergisini ödemesi gerekenlerin Yunan armatörler ve kapitalistler olduğunu; Ortodoks kilisesinin vergi ödemesi gerektiğini neden söylemiyor? Sıradan vatandaş vergisini ödüyor. Bunlar hakaretamiz sözler ve bana göre eğer siyasi ahlaka sahipse Bayan Lagarde’ın görevi bırakması gerekirdi.”

Hem Yunanistan hem de Fransa’da parlamento seçimlerine az bir süre kala, Lagarde’a yönelik eleştiri dozunun artması ise dikkat çekti.

Sarkozy döneminde IMF’nin başına geçen Lagarde, İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine mülakatında Yunanlıların borcunu ödeme zamanının geldiğini söylemişti.

IMF Başkanı, "Atina denince aklıma vergi ödemeyen insanlar da geliyor. Bu insanlar kendi sorunlarını kendileri çözmeye çalışmalı. Nijer'in küçük bir köyünde, üç kişi oturdukları sıralarında günde iki saat eğitim gören okuma heveslisi çocukları daha çok düşünüyorum. Her zaman aklımdalar. Çünkü Atina'daki insanlardan daha fazla yardıma ihtiyaçları var" demişti.

Facebook'ta öfke

Christine Lagarde, Facebook sayfasına yazılan binlerce öfke dolu mesaja yanıt olarak "Yunanlılara çok sempati duyduğunu ve karşı karşıya oldukları zorlukları bildiğini" belirterek "IMF mevcut krizi atlatmaları için Yunanistan'a bu nedenle yardım ediyor" dedi.

Fransız Kadın Hakları Bakanı Nejat Vallaud-Belkacem "Lagarde bu açıklamayı hiç yapmamalıydı. Sözleri çok basit ve basmakalıp. Bence bugünlerde başkalarına ders vermekten kaçınmalıyız" dedi.

Fransız Sol Parti Eş-Başkanı Jean-Luc Melenchon da "Yunanlılara bu tarzda konuşma hakkını nereden buluyor?" dediği Lagarde'ın istifa etmesini istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?