IMF de işsizliğin azalacağına inanıyor

Türkiye'nin azalan işsizlik sorununa Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) övgü geldi. Fon'un Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, işsizliğin daha da ineceğini söyledi.

IMF de işsizliğin azalacağına inanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye'nin azalan işsizlik sorununa Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) övgü geldi. Fon'un Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'deki işsizlik oranının daha da aşağılara ineceğini düşündüğünü bildirdi.

İstanbul Üniversitesi'nde İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nin (İFMC) düzenlediği "Geçmişin Mirası Geleceğin Beklentisi Arasında Türkiye" oturumuna katılan Lewis, son dönemdeki kriz ve alınan derslere ilişkin, dönüp baktıklarında neyi kaçırdıklarını görebildiklerini ve neyi daha iyi yapabileceklerini idrak edebildiklerini söyledi.

Lewis, "TL'nin değerlenmesi acaba bir krize neden olabilir mi?" sorusu üzerine, döviz kurlarının pazar şartlarına, piyasaya göre değiştiğini ifade ederek, "Orta vadede bakıldığı zaman mutlaka ekonominin ana temelleriyle birlikte ilerler ve denge oluşmaya başlar. Ben şu anda bunun burada olduğunu düşünmüyorum. Yani Türkiye için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Özel borcun ve kamu borcunun son yıllarda düştüğünü düşünüyorum. Özellikle GSMH'ye bakıldığı zaman o kadar da yüksek bir oran olmadığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

İşsizliğin birçok ülkede sorun olduğuna işaret eden Lewis, Türkiye'de işsizlik oranının aşağıya doğru indiğini, bazı işler ve istihdam alanları oluşturulmaya çalışıldığını, bu sebeple de genel olarak olumlu bazı işaretler olduğunu, bu işsizlik oranının daha da aşağılara ineceğini düşündüğünü kaydetti.

IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, küresel ekonomide risklerin olumsuz bir şekilde hala yüksek olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:01
banner53
YORUM EKLE

banner39