banner15

IMF: Körfez 275 milyar dolar zarar edecek

Ham petrol ihracat eden ülkelerin bu yılki petrol fiyatlarının düşüşünden dolayı geçen yıla oranla 275 milyar dolay kaybedeceği öne sürüldü

IMF: Körfez 275 milyar dolar zarar edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sebebiyle Körfez ülkelerinin bu yıl petrol ihracatında 275 milyar dolar kaybetmesi bekleniyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Cristine Lagarde Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) üyesi ülkelerin Maliye Bakanları ile Katar'da yaptığı toplantıda yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle Körfez İşbirliği Konseyindeki ham petrol ihraç eden ülkelerin, ihraç gelirlerinin 2014 yılına kıyasla bu yıl 275 milyar dolar zarar etmesinin beklendiğini açıkladı.

Küresel kriter Brent'te 2014 Haziran'da varil başına 115 dolar fiyat belirlenirken şu an 50 doların altına düşmüş durumda. 

GCC, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinden oluşuyor. KİK ülkelerinin zararı en aza indirmek için Mali politikalarını değiştirmek zorunda kalacakları öne sürüldü.

IMF, SUUDİLERİN BEŞ YIL İÇİNDE İFLASINI ÖNGÖRMÜŞTÜ

Uluslararası Para Fonu IMF'nin geçtiğigmiz aylarda yayınlanan bir raporunda da, Suudi Arabistan beş yıl içinde iflas edeceği öne sürülmüştü.

Uluslararası Para Fonu Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed tarafından açıklanan rapora göre, petrol gelirlerinin, ülke gelirinin yüzde 90'ını oluşturduğu Suudi Arabistan'da, petrol fiyatlarındaki düşüş, ülke ekonomisini oldukça sarsmış durumda ve Suudilerin mevcut finansal varlıklarının ömrü beş yıl. Raporda, "Suudi Arabistan'ın şu an 654,5 milyar dolar döviz rezervi bulunmakta, ancak hızla eriyor" vurgusu da vardı.

Raporda, son bir yıl içinde petrol fiyatlarındaki düşüşten sonra, Suudi Arabistan'ın 73 milyar dolar kaybettiği belirtilirken, 2015 yılında da askeri harcamalar ve savunma bütçesi için 81 milyar dolar ayırdığı kaydedilmişti

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35