IMF yönetimini topa tutup gitti

Uluslararası Para Fonu IMF'nin önde gelen ekonomistlerinden Peter Doyle kuruluşun "lekeli ve başarısız" olduğunu savunduğu bir mektupla istifa etti

IMF yönetimini topa tutup gitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu IMF'nin önde gelen ekonomistlerinden Peter Doyle istifa etti.

20 yıldır kurumda çalıştığını söyleyen Doyle, yazılı açıklamasında, kurumun yönetiminin "lekeli" olduğunu ve orada çalışmaktan "utanç duyduğunu" söyledi.

Doyle, IMF'nin 10 yıldır kusurlu olduğunu iddia ettiği genel sekreterlik atamalarındaki "yetersizlik", "başarısızlık" ve "felaket"ten bahsetti.

IMF'nin Yunanistan, Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerin kurtarma paketlerinden sorumlu Avrupa Bölümü'nün eski danışmanı olan Doyle, kurumun küresel ekonomik krizin kaçınılmazlığı ile ilgili uyarıları yapmakta gecikmesini büyük bir başarısızlık olarak nitelendirdi.

CNN tarafından yayınlanan 18 Haziran tarihli istifa mektubunda, IMF'nin ekonomik krizi denetlemesindeki başarısızlıklarının "işleyişte yer ettiğini" yazdı. Doyle, "Bu gerçeği en belirgin olarak, yönetimin son 10 yıldır felaket niteline varan atamalarında görüyoruz" dedi.

"Şu an görevde olan Christine Lagarde bile kusurludur ve ne cinsiyeti, ne dürüstlüğü, ne de heyecanı, seçim sisteminin gayrı meşruluğunu anlamsızlaştırmaya yetmez." diyen Doyle'un "gayrı meşruiyet" ifadesi ile, IMF başkanlarının geleneksel olarak Avrupalı, Dünya Bankası'nınkinin ise Amerikalı adaylar arasından seçilmesini kastettiği sanılıyor.

Bu gelenek hali hazırda yaygın bir şekilde eleştiriye uğruyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39