IMF Yunanistan'ın biletini kesti!

Yunanistan’ın iflasının eylül ayında resmileşeceği iddia ediliyor. İspanya ise endişe doğurmayı sürdürüyor

IMF Yunanistan'ın biletini kesti!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF) borç sorunu konusunda kredilerle desteklediği Yunanistan’ın performansından memnun olmadığını açıkladı.

Avrupa basınında yer alan haberlere göre üst düzey IMF’li yetkililer AB’li meslektaşlarına artık Yunanistan’a kredi verme konusuna sıcak bakmadıklarını söyledi.

Gelen bilgilere göre halen Atina’da bulunan troyka üyeleri Yunanistan’ın önceki krediler için söz verdiği reform ve yasal değişiklikleri hayata geçirmediğini belirledi. Son hesaplamalara göre Atina’nın söz verdiği gibi 2020’de toplam borcunun GSYH’ye oranını yüzde 120’ye çekme şansı da kalmadı. Ancak yine anlaşmalar gereği Yunanistan’ın aldığı kredilerin karşılığı olarak ağustos ayında toplam 3.8 milyar Euro geri ödemesi bulunuyor.

IMF’nin kredi musluğunu kapaması halinde ise Yunanistan’ın eylül ayında iflası resmileşecek.

Diğer yandan eski ABD Başkanı Bill Clinton, Yunanistan’a yatırımları teşvik etmek amacıyla Atina’yı ziyaret etti. Clinton, Yunanistan’ın geleceğine inandığını ifade ederek, Yunanistan’ın zengin bir ülke olduğunu belirtti.

İSPANYA MALİ YARDIM İSTEYECEK

İspanya’da halkın hükümetin duyurusunu yaptığı 65 milyar Euro’luk tasarruf paketine yönelik öfkesi devam ediyor. Hafta sonunu sokaklarda geçiren göstericiler çok sayıda kent merkezinde polislerle çatıştı. Halk özellikle yüzde 25’e ulaşan işsizlik oranını protesto etmek için 27 Temmuz’da ülke genelinde toplu gösterilere hazırlanıyor.

Öte yandan ülkede mali yardım isteyen yarı özerk bölgelerin sayısı artıyor. Murcia son üç gün içinde devlet yardımı talep eden ikinci özerk bölge oldu. Daha önce Valencia eyaleti yardım talep etmişti.

İspanya'nın yarı özerk 17 bölgesinden başkalarının da benzeri taleplerde bulunabilecekleri belirtiliyor. Euro Bölgesi'nin dördüncü en büyük ekonomiye sahip ülkesi İspanya, bankalarının ardından topyekûn bir kurtarma paketine ihtiyaç duyabilir.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 15:56
banner53
YORUM EKLE

banner39