IMF'den Çin'e Avro krizi uyarısı

Uluslararası Para Fonu, Avro krizinin Çin ekonomisinin istikrarını tehlikeye sokabileceğini belirterek Çin'i uyardı.

IMF'den Çin'e Avro krizi uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

IMF'nin yıllık Çin raporunda, Avrupa'daki borç krizinin, sağlam Çin ekonomisini tehdit ettiği bildirildi. Çin'deki ekonomik büyümeye karşı, Avro krizinin en büyük dış risk olduğu kaydedildi.

Raporda Çin uyarılarak, gerekli ekonomik politik tedbirleri almadığı takdirde büyümenin yüzde 4 oranında düşebileceği ve bunun da dünya ekonomisine çok ciddi olumsuz etkileri olacağı belirtildi. Alman ekonomisinin de böyle bir durumdan zararsız çıkamayacağı ifade edildi. Büyük Alman şirketleri ihracat stratejilerini istikrarlı bir Çin ekonomisi üzerinden belirliyorlar.

IMF uzmanlarına göre Avro bölgesindeki kriz şimdiden Çinli yatırımcılara ve tüketicilere sıkıntı olmaya başladı. Ancak raporda Pekin'in çok büyük para rezervlerine değinilerek buna karşı önlemler alabileceği zikredildi.

Çin ekonomisindeki büyümeyi IMF bu yıl yüzde 8 olarak tahmin ediyor, gelecek yıl ise bu rakam yüzde 8,5'e yükselebilir. Geçen yıllardaki yüksek büyüme oranlarına göre Çin'in bu yıl ve gelecek yıl az da olsa bir gerileme göstermesi bekleniyor.

IMF raporundaki tahmini hesaplara göre Çin'de enflasyon bu yıl yüzde 3 ile 3,5 arasında kalacak. Gelecek yıl da yüzde 3 ya da 2,5'e düşmesi bekleniyor. Fakat IMF uzmanları Çin'i uyararak, özellikle tüketimin canlandırılması ve sosyal güvenlik sisteminin artırılması için reformlar yapmasını öneriyorlar.

Raporda Çin'in kur politikası eleştirilerek, şimdiye kadar kur ayarlaması konusunda atılan adımlardan memnun olunmakla birlikte, halen Çin parasının değerinin düşük tutulduğu öne sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39