banner15

IMF'den, Türkiye'ye yöneticilik daveti

IMF Başkanı “Yönetimde Türkiye gibi ülkeler etkin rol oynamalı. Avrupa sandalyelerden vazgeçmeli” dedi

IMF'den, Türkiye'ye yöneticilik daveti

Ekonomik programını istemediğimiz IMF’nin 24 sandalyeli yönetimine giriyoruz. IMF Başkanı “Yönetimde Türkiye gibi ülkeler etkin rol oynamalı. Avrupa sandalyelerden vazgeçmeli” dedi

IMF ile anlaşma yapmadan küresel krizden en güçlü çıkan ülkelerin başında gelen Türkiye, Para Fonu’nun yönetiminde koltuk sahibi olmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin uzun süreden bu yana süren temsil talebine Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’dan olumlu mesaj geldi. Straus-Kahn “IMF yönetiminde G20 ve Türkiye gibi ülkeler daha etkin rol oynamalı” dedi. Strauss-Kahn, üye ülkelerin Fon yönetimindeki söz hakları konusunda Avrupa ekonomilerinin, gelişmekte olan ülkelere yer açmak için yönetimde bazı sandalyelerden vazgeçmelerinin doğru olduğunu ve Türkiye gibi ülkelerin daha önemli bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

8-9 Ekim tarihlerinde Washington’da yapılacak IMF-Dünya Bankası ortak toplantısı öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Strauss-Kahn, Avrupa ülkelerinin önümüzdeki günlerde Brüksel’de toplanarak bu konuda tavır belirleyeceklerini söyledi.

KARAR 31 EKİM’DEN ÖNCE

Eski IMF yöneticisi Domenico Lombardi de, Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin bir koltuğu Belçika ile sıralı olarak kullanacağı bir teklif hazırlığında olduklarını belirtmişti. IMF’nin 24 sandalyeli yönetiminde bazı ülkelerin daimi üyelikleri var. Avrupa ülkeleri her dönemde sekiz ya da dokuz sandalyeye sahip oluyorlar. Şu andaki icra kurulunun görev süresi 31 Ekim’de     sona ermeden önce, Fon’un bu konuda bir karara varması gerekiyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 08:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48