banner39

IMF'ten yalancı bahar uyarısı

IMF Başkanı Christine Lagarde, petrol fiyatları, yavaşlama ve borç sorunlarını hatırlatarak, liderleri ihtiyatlı davranmaya çağırdı.

Genel 19.03.2012, 09:56 19.03.2012, 09:56
IMF'ten yalancı bahar uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, petrol fiyatları, yavaşlama ve borç sorunlarını hatırlatarak, liderleri ihtiyatlı davranmaya çağırdı. Yükselen petrol fiyatları, borç oranları ve gelişen piyasalardaki ekonomik yavaşlamanın küresel istikrarı tehdit ettiğini belirten Lagarde, politika yapıcılara ihtiyatlı olma çağrısında bulundu.

Pekin’de Çin Kalkınma Forumu’nda konuşan Lagarde, iyimserliğin bir rahatlama hissi yaratmaması gerektiğini, bunun yalancı bir güven duygusundan ibaret olabileceğini savundu ve “Her zamanki işlerimizmiş gibi davranamayız” dedi. Radikal'in haberine göre, IMF geçen hafta Yunanistan’ın 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketine fonun 28 milyar euro katkı sağlamasını onayladı. Yunanistan önceki hafta dünyanın en büyük borç yapılandırmasına imza attı ve yeni kurtarma paketi için daha fazla harcama kesintisine gitmeyi kabul etti.

Petrol ciddi risk

Önlemlerin güçlü olduğunu ve bu önlemlerin uygulanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Lagarde, önemli aşama kaydettiklerini söyledi. Brent petrol bu yıl İran ile yaşanan nükleer gerilimden ötürü yüzde 18 arttı. İran’ın küresel petrol rezervlerinin yüzde 54’üne sahip olmasından ötürü, fiyat artışları ABD’de tüketici harcamalarını ve ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor. Petrol fiyatlarının küresel ekonomi için bir tehdit olduğunu belirten Lagarde, “Bence bu çok ciddi bir tehdit” vurgusunda bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?