banner39

İmralı görüşmelerine suç duyurusu

Hükümetin başlattığı PKK'yı silahsızlandırma sürecine ilk suç duyurusunu yapanlar arasında Gül ve Erdoğan'a dava açan hakim olarak tanınan Sincan eski Hakimi Osman Kaçmaz da var

Genel 30.03.2013, 11:13 30.03.2013, 12:54
İmralı görüşmelerine suç duyurusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de 30 yıldır var olan çatışmayı sonlandırmak için başlatılan görüşmelere ilk suç duyurusu geldi.

Kendilerini ''Türk Milliyetçisi Hukukçular'' olarak adlandıran bir grup emekli hakim ve avukat, PKK'nın silah bırakmasına yönelik yürütülen sürece ilişkin, ilgililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi'ne gelen eski hakimler Kerim Yılmaz ve Osman Kaçmaz ile bazı avukatlar, suç duyurusu dilekçesini başsavcılığa verdi.

Kerim Yılmaz, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, ''barış süreci'' olarak adlandırılan süreçte, devletin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumakla mükellef yürütme organının, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Türkiye Cumhuriyeti'nin hakimiyetini yok etme görüntüsü veren eylemlere müsaade ettiğini savundu.

Yılmaz, süreçle ilgili, yürütme kurulu üyeleri, kamu görevlileri ve ilgililer ile terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın mesajlarını taşıyan BDP'li milletvekilleri hakkında şikayette bulunduklarını ifade etti.

Başsavcılığa verilen dilekçede, şikayet edilenlerin isimleri şöyle; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, BDP'li milletvekilleri Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata, Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk ve Altan Tan.

Öte yandan ''Genç Türk'' üyeleri de aynı konuyla ilgili başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Genç Türk Genel Sekreteri Tamer Işıtır, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, terörle mücadele etmekle yükümlü devlet kurumlarının ve bu kurumları işgal edenlerin, müzakere masasına oturmasının suç olduğunu iddia ederek, sorumluların yargılanmasını istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?