banner39

İmralı'nın kitabı toplatılıyor!

Cengiz Kapmaz’ın İthaki Yayınları’ndan çıkan 'Öcalan’ın İmralı Günleri' kitabı toplatılıyor

Genel 07.07.2011, 14:49 07.07.2011, 15:06
İmralı'nın kitabı toplatılıyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazeteci-yazar Cengiz Kapmaz'ın İthaki Yayınları'ndan çıkan Öcalan'ın İmralı Günleri isimli çalışmasına, yayınevi ya da yazara hiçbir hukuki bildirimde bulunulmadığı, kitap hakkında toplatma ya da başka bir karar bulunmadığı halde polis tarafından kitabevlerinde el konulduğu belirtildi.

Durum, geçtiğimiz ay İstiklal Caddesi'nde bulunan İnsan Kitabevi'ini giden emniyet güçlerinin, herhangi bir belge göstermeden kitabın kaldırılmasını istemesi üzerine ortaya çıktı. NTVMSNBC'nin haberine göre kitabevine toplatma kararı olan kitaplarla ilgili bir tutanak gösterildi ancak bu kitaplar arasında Cengiz Kapmaz'ın çalışması yer almıyordu.

23 Haziran günü ise Iğdır'da bulunan Serhat Kitap Kırtasiye'den K.Maraş Sulh Ceza Mahkemesi'nin bir kararı gösterilerek kitabevinde bulunan kitaplara el konuldu. Bunun üzerine İthaki Yayınları yetkilileri, Emniyet'ten tutanağın bir kopyasını istedi. İthaki Yetkilileri, kitapevindeki kitaplara el konulmasına "gerekçe" gösterilen K.Maraş Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan kararın başka bir olayla ilgili olduğunu öne sürdü. Yayınevi yetkilisi, kararla ilgili olarak 'Gümrükte polis tarafından ele geçirilen ve aralarında Kapmaz'ın çalışmasının da bulunduğu 15 adet kitaba el konulmasına ilişkin yerel bir karar. Yani kitabın yayınevini, yazarını ve kitabı satan kitapevlerini ilgilendiren bir karar değil!' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?